Pierwsze w tym roku ognisko zjadliwej ptasiej grypy HPAI
Pierwsze w tym roku ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków HPAI wykryto na Podkarpaciu - poinformował rzecznik wojewody podkarpackiego Michał Mielniczuk. Ognisko znajduje się w gminie Ostrów w powiecie ropczycko-sędziszowskim.

Jak dodał Mielniczuk, ognisko ptasiej grypy HPAI podtypu H5N8 stwierdzono w gospodarstwie komercyjnym, utrzymującym ponad 5 tys. indyków rzeźnych.
Zapewnił jednocześnie, że w gospodarstwie "zostały wdrożone wszystkie procedury zwalczania przewidziane w przypadku wystąpienia HPAI, określone w rozporządzeniu ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 grudnia 2007 r. w sprawie zwalczania grypy ptaków".
Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl
Jak można przeczytać na stronie Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego, dotychczas nie stwierdzono na świecie ani jednego przypadku zakażenia wirusem HPAI/H5 (w tym najczęściej występującego w ostatnich latach H5N8) u człowieka. Cyklicznie przeprowadzane w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym - PIB w Puławach badania genetyczne wirusa H5N8, po każdorazowej introdukcji wirusa na terytorium Polski, nad tzw. molekularnymi wskaźnikami adaptacji do organizmu ludzi wykazały typowy profil charakterystyczny dla wirusów ptasich i brak głównych cech przystosowawczych do organizmu człowieka.
O wystąpieniu ogniska choroby HPAI na Podkarpaciu poinformował w niedzielę Państwowy Instytut Weterynarii, zaś we wtorek wojewoda podkarpacki Ewa Leniart zwołała w tej sprawie posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego z udziałem m.in. podkarpackiego lekarza weterynarii, przedstawicieli policji i straży pożarnej, sanepidu.
Na spotkaniu tym wojewoda podziękowała wszystkim służbom za aktywne włączenie się w likwidację ogniska. Zwróciła się też do lokalnych władz, aby dokonały stosownych oznaczeń na terenie swoich samorządów, oraz aby monitorowały i zgłaszały przypadki padłego ptactwa.
Jak wynika z opublikowanego w Dzienniku Urzędowym przez wojewodę podkarpackiego rozporządzenia w sprawie zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) w województwie stwierdzenie ogniska ma związek z niekorzystną w ostatnim czasie sytuacją epidemiologiczną w wielu krajach, zarówno UE jak i państw trzecich.
"W Polsce w bieżącym okresie jesienno-zimowym (październik 2020 - luty 2021) stwierdzono 45 ognisk u drobiu i 52 przypadki choroby u ptaków dzikich" - czytamy w rozporządzeniu.
Dodano, że na terenie UE w tym okresie jesienno-zimowym występowanie HPAI potwierdzono w większości krajów europejskich.
Podkarpacki Wojewódzki Lekarz Weterynarii zaapelował do wszystkich hodowców drobiu, aby zachowali szczególną ostrożność i przestrzegali zasad bioasekuracji podczas obsługi drobiu, aby zminimalizować ryzyko przeniesienia wirusa grypy ptaków do gospodarstwa.
