Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

Pogłowie świń w UE będzie spadało. W drugiej połowie roku wzrost cen wieprzowiny

  • Autor: RW, portalspozywczy.pl
  • Data: 23-02-2016, 09:20
Zdaniem Jakuba Olipry, ekonomisty Credit Agricole, w drugiej połowie roku możliwy jest wzrost cen na rynku wieprzowiny, wynikający z popytu przewyższającego podaż.
Pogłowie świń w UE będzie spadało. W drugiej połowie roku wzrost cen wieprzowiny
Jakub Olipra z Credit Agricole Bank Polska S.A. /fot. CA

W rozmowie z serwisem portalspozywczy.pl Jakub Olipra przypomina, iż w świetle niepełnych danych Eurostatu pogłowie trzody chlewnej w Unii Europejskiej w grudniu 2015 r. zwiększyło się o 0,4 proc. w porównaniu do analogicznego okresu przed rokiem.

- W strukturze danych na szczególną uwagę zasługuje spadek pogłowia loch prośnych (-2,4 proc.) oraz prosiąt o wadze do 20 kg (-0,2 proc.). Sygnalizuje on, iż część producentów ogranicza wielkość stad lub likwiduje działalność ze względu na jej niską opłacalność. Tendencja ta jeszcze silniej widoczna jest w Polsce, gdzie dodatkowym obciążaniem dla rynku jest brak możliwości eksportu polskiej wieprzowiny do części krajów azjatyckich, z uwagi na występowanie przypadków ASF na terenie naszego kraju. Zgodnie ze wstępnymi danymi GUS pogłowie świń w grudniu 2015 r. obniżyło się o 6,0 proc. w ujęciu rocznym. Zmniejszenie pogłowia odnotowano w przypadku wszystkich grup struktury stada, w tym prosiąt o wadze do 20 kg (-9,1 proc. r/r) oraz loch prośnych (-16,4 proc. r/r) - mówi Olipra.

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl

Jak dodaje dane dotyczące zmian w strukturze pogłowia trzody chlewnej w UE, w tym również w Polsce, wskazują iż w bieżącym roku najprawdopodobniej będziemy mieli do czynienia najprawdopodobniej ze zmniejszeniem pogłowia świń w całej UE, a także pogłębieniem jego spadku w Polsce. 

- Istnieje zatem wysokie prawdopodobieństwo, że w I poł. 2016 r. osiągnięty zostanie dołek cyklu świńskiego na unijnym rynku i w II poł. br. rozpocznie się faza wzrostu cen wynikająca z popytu przewyższającego podaż. Na tej podstawie, uwzględniając zjawisko sezonowości prognozujemy, że cena skupu za 1 kg żywca wieprzowego w Polsce wyniesie średnio ok. 3,80 zł w I kw. br., 3,97 zł w II kw., 4,48 zł w III kw., i 4,31 zł w IV kw. - prognozuje Jakub Olipra z Credit Agricole. 

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Powiązane tematy:

Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!