Polscy producenci skorzystają na mięsnym skandalu w Brazylii? Problemem może być ASF
- Autor: portalspozywczy.pl
- Data: 22-03-2017, 15:21

Jakub Olipra przypomina, że Brazylia jest jednym z największych eksporterów mięsa na świecie.
- Zajmuje pierwsze miejsce pod względem wartości eksportu drobiu, trzecie miejsce w przypadku wołowiny i piąte miejsce w przypadku wieprzowiny. Jednocześnie brazylijska branża mięsna jest bardzo konkurencyjna z uwagi na korzystne warunki klimatyczne, dużą dostępność pasz, a także niskie koszty pracy. Głównymi rynkami zbytu dla brazylijskiej branży mięsnej są przede wszystkim bardzo atrakcyjne rynki azjatyckie, w tym Chiny, na których rywalizuje ona z pozostałymi głównymi światowymi eksporterami mięsa - dodaje.
Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl
Analityk zwraca uwagę, że biorąc pod uwagę deklaracje części krajów, w tym Chin, dotyczące wstrzymania importu brazylijskiego mięsa można oczekiwać, iż ujawnione w marcu nielegalne praktyki, przynajmniej w krótkim okresie będą miały silny negatywny wpływ na brazylijską branżę mięsną.
- Jednocześnie warto zauważyć, że potrzeba wielu lat aby odzyskać utracone zaufanie konsumentów, szczególnie jeśli chodzi o bezpieczeństwo żywności. Tym samym, może być to czynnik ograniczający brazylijski eksport mięsa również w długim okresie, nawet po zniesieniu zakazów importu - dodaje.
Olipra zauważa, że zamknięcie rynków kluczowych importerów mięsa przed brazylijskim eksportem stwarza oczywiście możliwości dla unijnych, w tym polskich eksporterów mięsa.
- Jest to szczególnie istotne z punktu widzenia ekspansji polskich producentów mięsa na rynki trzecie, w tym rynki azjatyckie, które w kolejnych latach charakteryzować się będą wysoką dynamiką wzrostu z uwagi na czynniki demograficzne, a także wzrost zamożności tamtejszych społeczeństw. Warto jednak zauważyć, że problemem, który może uniemożliwić pełne wykorzystanie nieobecności Brazylii na niektórych rynkach przez polskich producentów mięsa są przypadki ptasiej grypy oraz ASF w Polsce - dodaje analityk.
W połowie marca władze Brazylii zatrzymały co najmniej 25 osób, w tym urzędników i pracowników zakładów przetwórstwa mięsa, w związku z zarzutami, że niektóre z największych firm z branży od lat sprzedawały zepsutą wołowinę i drób oraz przekupywały inspektorów sanitarnych. (czytaj więcej)
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
więcej informacji:
Powiązane tematy:
-
Wzrosty cen mięsa i susza podbiją roczny wskaźnik cen żywności
-
Dlaczego mięso drożeje? Dwa kluczowe czynniki
-
Duży producent drobiu walczy z grypą ptaków. Rekordowe straty
-
Wpływ wojny w Ukrainie na kurs złotego
-
Branża wieprzowa czeka na sezon grillowy i lepszą pogodę
-
Uchodźcy z Ukrainy dali impuls sprzedaży detalicznej
-
Nadal ubywa świń w Polsce. W 2,5 roku zniknęła połowa krajowej hodowli
-
Rynek majonezu. Winiary liderem w aż 11 województwach
-
Jakub Olipra: Wojna w Ukrainie nasiliła presję inflacyjną
-
Polacy nagrodzeni francuskim Orderem za Zasługi dla Rolnictwa
komentarze (0)