Targi Speciality Food Festival, odbywające się w tym roku w ramach Dubai International Hospitalty Week, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem zarówno wystawców, jak i odwiedzających.

Organizatorzy kampanii „Europejski drób – w jakości siła”, w tym reprezentanci Krajowej Rady Drobiarstwa-Izby Gospodarczej, przygotowali obszerne stoisko, na którym eksperci programu rozmawiali z zainteresowanymi i odpowiadali na pytania dotyczące najwyższej jakości drobiu produkowanego w Polsce i całej Unii Europejskiej.

Na stoisku kampanii, obok materiałów informacyjnych, znalazły się przygotowane specjalnie z tej okazji przekąski drobiowe, przyrządzone według standardów kuchni europejskiej. Istotnym tematem rozmów były również możliwości i zasady eksportu drobiu na Bliski Wschód. 

W ramach zaplanowanych działań eksperci kampanii, w tym reprezentanci KRD, spotkali się z przedstawicielami urzędów administracji publicznej, m.in. z Abu Dhabi Food Control Authority oraz Dubai Muncipality, a także z przedstawicielami Polski oraz Unii Europejskiej odpowiedzialnymi za sektor rolno-spożywczy, akredytowanymi w Emiratach Arabskich.

Rozmowy dotyczyły kwestii związanych z bezpieczeństwem i jakością żywności oraz warunków eksportu drobiu wyprodukowanego zgodnie z wymaganiami religijnymi halal. Poruszone zostały także problemy prawne związane z możliwością dostarczania europejskiego drobiu do Zjednoczonych Emiratów Arabskich w ramach współpracy biznesowej z lokalnymi firmami.

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl