Partnerzy portalu
 • partner portalu
 • partner portalu
 • partner portalu
 • partner portalu
 • partner portalu
 • partner portalu

Prace legislacyjne nad projektem legalizacji uboju rytualnego mogą się wydłużyć

 • Autor: portalspozywczy.pl
 • Data: 11-05-2013, 14:01
Od 1 stycznia 2013 r. obowiązuje w Polsce całkowity zakaz uboju zwierząt bez uprzedniego ogłuszania, czyli tzw. uboju rytualnego. Zakaz ten uniemożliwia polskim podmiotom z sektora mięsnego udział w rynku zaopatrywania kontrahentów w produkty odpowiadające wymogom religijnym. 23 kwietnia 2013 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie zwierząt dopuszczający możliwość dokonywania uboju rytualnego zwierząt pod pewnymi warunkami ukierunkowanymi na zminimalizowanie cierpienia zwierząt - informują w analizie przygotowanej dla serwisu portalspozywczy.pl dr Andrzej Balicki, radca prawny, DLA Piper i Michał Orzechowski, prawnik, DLA Piper. Poniżej przedstawiamy ich wnioski dotyczące planowanych zmian w prawie.
Prace legislacyjne nad projektem legalizacji uboju rytualnego mogą się wydłużyć
20 marca przeciwko zakazowi protestowało ponad 2 tys. osób, głównie hodowców i pracowników zakładów mięsnych (fot. Paweł Pawłowski, zelaznastudio.pl)

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl

W obecnym brzmieniu art. 34 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt przewiduje, że zwierzę kręgowe w ubojni może zostać uśmiercone tylko po uprzednim pozbawieniu świadomości przez osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje, co eliminuje w praktyce możliwość dokonywania uboju rytualnego. Wyjątek od zasady ogłuszania zwierząt przed ubojem przewidywało rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi, które w tym zakresie zakwestionował Trybunał Konstytucyjny i orzekł jego niezgodność z Konstytucją RP. W efekcie przepis rozporządzenia, który zezwalał na dokonywanie uboju rytualnego utracił moc od 1 stycznia 2013 r. Dokonywanie uboju z naruszeniem art. 34 ust. 1 ustawy o ochronie zwierząt stanowi przestępstwo, za które grozi nawet kara pozbawienia wolności do lat dwóch.

Również od 1 stycznia 2013 r. zaczęło obowiązywać unijne rozporządzenie nr 1099/2009 w sprawie ochrony zwierząt podczas ich uśmiercania, ustanawiające wspólne minimalne standardy dopuszczające ubój zwierząt bez uprzedniego ogłuszenia. Państwa członkowskie UE mogły jednak utrzymać po wejściu w życie rozporządzenia bardziej restrykcyjne przepisy, pod warunkiem odpowiedniego powiadomienia Komisji Europejskiej. Niektóre kraje (w tym Polska) zachowały na tej zasadzie przepisy zabraniające uboju rytualnego.

Dalsza część artykułu jest dostępna dla subskrybentów Strefy Premium PortaluSpożywczego.pl lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Maria Sikorska 2013-05-13 10:11:01

  W tym temacie Poska jest krajem niesłychanej profanacji prawa i demokracji ..Nie dość że przez kilka lat bezkarnie łamano Ustawę i prawa zwierząt,nie dość że nikt nie poniósł odpowiedzialności za bezprawie i lekcewazenie woli wyborców,to jeszcze nadal kontynuuje się przekreciarstwo,kpiny z prawa,tym razem unijnego.. Do konca 2012 należało zgłosić stan prawny-zgłoszono zakaz uboju rytualnego ,ale to nie pasuje pewnej grupie rzezników,gdyż to rzeznicy w POlsce,a nie wyborcy mają teraz decydować o kształcie Ustawy-na dodatek ci sami,którzy teraz powinni chodzić po spacerowniku..Gdybyśmy mieli rzad z sumieniem i jajami, to coś takiego nie miałoby nawet minuty szansy na istnienie Tymczasem na mocy unijnego rozporządzenia 1009/2009 próbuje się preparować nastepne jaja prawne.. Dowcip polega na tym,że unijne rozporzadz ma jako główny cel DOBROSTAN zwierząt rzeżnych,a nie biznes kosztem ich cierpienia .. Rozporz dopuszcza EWENTUALNOSC wyjątku religijnego (ewentualnosc,nie konieczność,z czego np skorzystała Szwecja wprowadzając całkowity zakaz uboju religijnego)ale jest mowa o WYJĄTKU,nie zas o pRZYZWOLENIU na masowy ubój BIZNESOWY i na eksport.Jednak dla naszego MRiRW ,psl oraz części rzadu nie ma zasad moralnych i prawnych gdy chodzi o kasę.Stąd też przekręciarze chcą robić dowcipny biznes na mocy tego wyjątku. Bezczelność to jest mało powiedziane,to kolejna wielka afera ..Argument utraty pracy w rzeżniach itp jest przy tym ewidentnie nadużywany, naciągany,przekłamywany..ci ktorzy powinni wypłacić odszkodowania ewentualnie zwalnianym za swoje własne nadużycia,organizują jakieś pochody rzeżników domagających się podrzynania ...I kłamią jak z nut..A oto przyklady:Liczba ubojni rytualnych podawana do informacji publicznej zależy zwyczajnie od interesu:W kwietniu i Litopadzie 2012 podano liczbę ubojni rytualnych jako ZERO,już w listopadzie 2012 była to cyfra 17,w grudniu tegoż roku 25,w styczniu 38, w styczniu 2013 27, w marcu 2013 80!!!!!,a dla GUS ZERO..przeciez to jest wszystko grubymi nićmi szyta manipulacja i kłamstwa na okrętkę zależnie od celu i dla kogo jest udzielany wywiad..W celu nacisku na posłów poda się np cyfre 10 tysięcy. .i kto to sprawdzi

  Odpowiedz
 • polk 2013-05-13 10:13:07

  i bardzo dobrze ! Przywrócić ubój rytualny ! cała Europa tez tak ubija i jest ok , a Polacy jak zwykle wychodzą przed szereg :))

  Odpowiedz
 • UA 2013-05-13 10:15:27

  Spójrzcie na te facjaty,które co niedzielę modlą się w kosciele :Wierzę w jednego Boga,i nie będziesz miał bogów cudzych przede mną...Ale mają jeszcze innych bogów-z islamu, z Izraela oraz bożka Mamonę-ten ostatni głównie...

  Odpowiedz
 • Yoko 2013-05-13 14:40:49

  W Polsce i w calej EU powinien obowiazywac absolutny zakaz uboju rytualnego. Mamy XXI w a grupa zacofanych mentalnie i kulturowo ludzi naplywowych narzuca Europie wlasne zwyczaje. Najlepsze jest to,ze omamieni pieniadzem Europejczycy godza sie na wszystko byle zarobic kolejne miliony. Ludzie obudzcie sie,do grobu tych swoich milionow i tak nie zabierzecie!! Jak mozna godzic sie na przedluzanie cierpienia zwierzat ktore tez czuja bol i strach a nie maja szans na ucieczke!!??

  Odpowiedz
 • KB 2013-05-13 14:46:56

  W niemal całej Europie dopuszczalna jest też aborcja, a Polsce nie. I co z tego wynika ? Nic! Może tyle, że Polki usuwają ciąże w szarej strefie lub za granicą. Ubój rytualny to morderczy proceder, który nie może mieć miejsca. To nie jest "wychodzenie przed szereg". To jedna z niewielu sytuacji, w których Polska może dać innym krajom przykład.

  Odpowiedz

Powiązane tematy:

Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!