Prezes Indykpolu: Początek roku obfituje w podwyżki energii i opakowań
Na dynamicznie zmieniającym się rynku drobiu dobrym rozwiązaniem jest pionowo zintegrowana organizacja, która umożliwia uzyskiwanie w miarę stałych dochodów również przy zmieniających się warunkach rynkowych - mówi w rozmowie z serwisem portalspozywczy.pl Piotr Kulikowski, prezes Indykpolu.

- Jaka jest sytuacja w eksporcie drobiu?
- Rynek drobiu zarówno Polsce jak i w Europie zmienia się bardzo dynamicznie. Okresy dobrej koniunktury przeplatają się z okresami nadpodaży. W najbliższej przyszłości polscy producenci drobiu będą nadal eksportować mięsa indycze i kurczęce na rynek niemiecki. Do czasu wejścia Polski do strefy euro rentowność tej sprzedaży będzie uzależniona od wahań kursu euro. Uwzględniając dużą konkurencję na rynku niemieckim nie należy raczej oczekiwać, że spadki kursu euro będą miały proporcjonalne odzwierciedlenie we wzroście cen w euro. Oznacza to prawdopodobne pogorszenie rentowności sprzedaży na tym rynku. Z drugiej strony polski drób ma ugruntowaną pozycję na rynku europejskim, charakteryzuje się dobrą jakością i jest konkurencyjny cenowo, co daje podstawy do bardziej optymistycznych prognoz.
- Rosną ceny energii i opakowań. Jak Pana firma na to reaguje?
- Początek bieżącego roku bogaty jest w podwyżki. Zmusza to producentów do jeszcze bardziej racjonalnej gospodarki energią i opakowaniami tak aby w jak najmniejszym stopniu wpłynęły one na nasze wyniki i ceny naszych produktów. Ponieważ zarówno energia jak i opakowania stanowią istotną pozycje w kosztach firm drobiarskich od lat są w Indykpolu przedmiotem stałej analizy i poszukiwania coraz lepszych, oszczędniejszych rozwiązań.
- Oczekuje Pan w tym roku dobrej koniunktury dla drobiarzy?
- Rynek drobiu charakteryzuje się dużą zmiennością, zazwyczaj po okresach lepszej koniunktury następują gorsze i odwrotnie. Firmy działające dłużej na rynku nauczyły się funkcjonować w zmiennych warunkach. Organizują tak swoją produkcję aby w różnych cyklach zmian rynkowych zarabiać na różnych asortymentach, czasem więcej na przetworach, czasem więcej na mięsie, jeszcze w innych warunkach na produkcji żywca. Dobrym rozwiązaniem jest pionowo zintegrowana organizacja, która umożliwia uzyskiwanie w miarę stałych dochodów również przy zmieniających się warunkach rynkowych. Indykpol należy do grona firm pionowo zintegrowanych, zakres produkcji obejmuje wiele poziomów: od produkcji jaj wylęgowych i piskląt do sprzedaży gotowych wyrobów. Produkcja ubojowo-przetwórcza Indykpolu w 20 proc. oparta jest na surowcu pochodzącym z własnych ferm, co umożliwia kontrolę jego jakości oraz gwarantuje wysoką jakość produkowanych wyrobów.

SPÓŁKI SEKTORA SPOŻYWCZEGO NA GPW
INDIndykpol SA |
Kurs: 63.5000 PLN
Zmiana: -0.5000(-0.78%)
Aktualizacja: 11:12:2019
|