Prezes KRD-IG: Ruszył pociąg konsolidacyjny w polskim drobiarstwie (wideo)
- Ostatni rok zaowocował kilkoma spektakularnymi transakcjami w branży drobiarskiej. Z punktu widzenia zagranicznej firmy, która chce się rozwijać, większym zainteresowaniem będzie się cieszyło kupno zakładu w Polsce niż np. w Holandii czy Francji, gdzie produkcja drobiarska już nie rośnie i wszyscy widzą, że trudno będzie utrzymać aktualne przyczółki niż zdobywać kolejne - mówi w rozmowie z serwisem portalspozywczy.pl Piotr Kulikowski, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa i prezes Grupy Indykpol

Piotr Kulikowski przypomniał, że ostatni rok zaowocował kilkoma spektakularnymi transakcjami w branży drobiarskiej.
- Najbardziej głośna była zmiana właściciela Konspolu. Cargill to światowy gigant, który w Polsce znany był do tej pory jako duży importer soi. Natomiast na świecie jest to mocny gracz w segmencie kurczęcym. Druga ważna transakcja to sprzedaż części operacji kurczęcej Indykpolu do SuperDrobu, który to jest dzisiaj w rodzinie dużego gracza tajskiego - (CPF - przyp. red.). Po trzecie, Exdrob został przejęty przez Cedrob. Widać więc, że pociąg konsolidacyjny ruszył. Co będzie dalej? Oficjalnie nic nie wiemy, jest dużo plotek - dodał.
Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl
Prezes KRD-IG zauważa, że wiele firm doszło do wniosku, że zamiast przejmować małe, słabe rzeźnie można budować nowe zakłady.
- Rok 2018 był rekordowy pod względem inwestycji w tzw. greenfieldy. Powstało 5-6 dużych zakładów, co wskazuje że najbliższy rok-dwa może być dobrym czasem dla hodowców drobiu. Wszyscy rozumiemy, że jeśli jest realizowana duża inwestycja to trzeba ją wypełnić produkcją, a bez żywca rzeźnia nie ma prawa funkcjonować - mówi.
Kulikowski jest zdania, że branża drobiarska lubi duże projekty.
- Polska jest jednym z ostatnich krajów, w którym konsolidacja jeszcze nie nastąpiła. Mamy rozdrobniony rynek. Z punktu widzenia zagranicznej firmy, która chce się rozwijać, inwestycja w Polsce, gdzie drobiarstwo się najszybciej rozwija, jest naturalna. Większym zainteresowaniem będzie się cieszyło kupno zakładu w Polsce niż np. w Holandii czy Francji, gdzie produkcja drobiarska już nie rośnie i wszyscy widzą, że trudno będzie utrzymać aktualne przyczółki niż zdobywać kolejne - podsumował.

SPÓŁKI SEKTORA SPOŻYWCZEGO NA GPW
INDIndykpol SA |
Kurs: 63.5000 PLN
Zmiana: -0.5000(-0.78%)
Aktualizacja: 11:12:2019
|

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.