Partnerzy portalu
 • partner portalu
 • partner portalu
 • partner portalu
 • partner portalu

Prezes POLSUS: Producenci trzody nie mają partnerów w zakładach mięsnych

 • www.farmer.pl
 • Autor: www.farmer.pl
 • Data: 12-02-2016, 12:15
Największe bolączki sektora produkcji świń w Polsce to - zdaniem Ryszarda Mołdrzyka, prezesa zarządu POLSUS-u, zaniedbania władzy, ASF i nietrafiona promocja - podaje Farmer.pl.
Prezes POLSUS: Producenci trzody nie mają partnerów w zakładach mięsnych
Ryszard Mołdrzyk, prezes Polskiego Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej POLSUS (fot. id)

Prezes zarządu POLSUS-u, wyraził również zastrzeżenia co do takich zagadnień jak działanie Funduszu Promocji Mięsa, prywatne przechowalnictwo i tucz kontraktowy. Jego zdaniem tucz nakładczy nie jest dochodowy, kalkulacje wskazują wprawdzie na dodatni wynik przedsięwzięcia, ale nie uwzględniają takich kosztów jak chociażby amortyzacja budynków i wyposażenia. Podsumowując wszystkie koszty, producent wychodzi na zero, lub jest na produkcji stratny. Zdaniem Mołdrzyka, prywatne przechowalnictwo rozwiązuje problem nadmiernej podaży mięsa tylko chwilowo, a Fundusz Promocji Mięsa, zamiast szukać zbytu na odległych, egzotycznych rynkach powinien skupić się na propagowaniu spożycia wieprzowiny w kraju. Warto również zwrócić uwagę, czy przestrzegany jest oznaczanie kraju pochodzenia mięsa na etykietach.

Jako duży problem, Ryszard Mołdrzyk wymienił także dużą dysproporcję pomiędzy zakładami przetwórczymi a gospodarstwami. Rolnicy nie mają w zakładach mięsnych partnerów, trudno więc producentom trzody negocjować ceny.

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl

Czytaj więcej na www.farmer.pl.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • IGOR.PL 2016-02-12 13:33:34

  Do negocjowania cen płodów rolnych i ich bezpośredniej sprzedaży do odbiorcy najlepiej nadaje się bezpłatna Internetowa Giełda Ogłoszeń Rolnych (www.igor.pl)

  Odpowiedz

Powiązane tematy:

Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!