Prognozy dla unijnego sektora mięsa drobiowego
- Autor: Bank BGŻ BNP Paribas
- Data: 08-03-2016, 15:38

Wskazuje, że według prezentowanych przez Departament prognoz, w 2016 r. unijny eksport mięsa drobiowego może zwiększyć się o blisko 4% do poziomu 1,18 mln t. Wzrost sprzedaży zagranicznej możliwy będzie mimo utrudnień w eksporcie mięsa na rynek Afryki Południowej. Wzrost sprzedaży do RPA został zahamowany przez wprowadzenie ceł antydumpingowych na mięso brojlerów z niektórych krajów unijnych. USDA przewiduje, że może on zostać jednak zniwelowany poprzez wznowienie sprzedaży zagranicznej tuszek (głównie z Francji) do Arabii Saudyjskiej, czy też elementów na nowe rynki, takich jak Filipiny oraz Ukraina.
Na stabilnym poziomie może utrzymać się produkcja mięsa kurcząt w Niemczech, głównie z powodu zaostrzenia przepisów dotyczących dobrostanu zwierząt. Spadek produkcji może zostać odnotowany w przypadku Hiszpanii z powodu pogorszenia się marż producentów drobiu w tym kraju. USDA oczekuje, że na poziom produkcji mięsa drobiowego w 2016 r. nie będzie miało wpływu występowanie ognisk ptasiej grypy w niektórych krajach Unii Europejskiej, takich jak Niemcy czy też Francja – mówi Mariusz Dziwulski.
Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl
Jeśli chodzi o import mięsa kurcząt brojlerów do Wspólnoty, we względu na rosnącą produkcję wewnętrzną, może utrzymać się na zbliżonym poziomie do roku poprzedniego i wynieść 710 tys. t. Zmienić się może natomiast struktura dostaw na rynek Unii. Według raportu USDA większego znaczenia nabrać mogą dostawy z Ukrainy, kompensując mniejszy import z Brazylii. Wg danych Eurostatu w pierwszych 11 miesiącach 2015 r. import mięsa i podrobów drobiowych z Ukrainy do UE-28 wyniósł 25,9 tys. t i był o 97% wyższy niż przed rokiem. Jednocześnie import z Brazylii obniżył się o blisko 9% do 86,3 tys. t. - wskazuje ekspert ds. analiz rynków rolnych, BGŻ BNP Paribas.
więcej informacji:
Powiązane tematy:
-
Czy polski kurczak jest przygotowany do zimy? (analiza)
-
Mięso w sklepach drożeje na potęgę. Spadnie krajowe spożycie?
-
Gobarto broni ceny akcji podanej w wezwaniu. "Jest w przedziale wartości godziwej"
-
Eksport polskiego drobiu wzrósł o połowę. Zdecydowały o tym 3 czynniki
-
Inflacja im niestraszna. Ten kraj zaspokaja dziś światowy popyt na drób
-
mięso na wtorek
Prezes Cedrobu: W branży spożywczej nie ma kryzysu
-
Turcja nie chce się już kojarzyć z drobiem
-
Szczepienie drobiu przeciwko Salmonelli powoduje antybiotykooporność
-
Rocznie do budżetu trafi 150 mln zł w związku z opłatami weterynaryjnymi
-
Za drób trzeba zapłacić niemal 50 proc. więcej niż przed rokiem
komentarze (0)