Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

Prognozy dla unijnego sektora mięsa drobiowego

  • Autor: Bank BGŻ BNP Paribas
  • Data: 08-03-2016, 15:38
Według najnowszych prognoz Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA) w 2016 r. unijna produkcja mięsa kurcząt brojlerów odnotuje kolejny wzrost (za Agra Europe). Analitycy oczekują, że w krajach UE-28 w stosunku do 2015 r. wzrośnie ona o 1,3% i ukształtuje się na poziomie 10,76 mln t. Największego przyrostu produkcji oczekuje się we Francji, Polsce oraz Wielkiej Brytanii. Wzrost napędzany będzie silnie rosnącą konsumpcją wewnętrzną, a także wzrastającym eksportem mięsa drobiowego – mówi Mariusz Dziwulski, ekspert ds. analiz rynków rolnych, BGŻ BNP Paribas.
Prognozy dla unijnego sektora mięsa drobiowego
Rośnie rynek drobiu

Wskazuje, że według prezentowanych przez Departament prognoz, w 2016 r. unijny eksport mięsa drobiowego może zwiększyć się o blisko 4% do poziomu 1,18 mln t. Wzrost sprzedaży zagranicznej możliwy będzie mimo utrudnień w eksporcie mięsa na rynek Afryki Południowej. Wzrost sprzedaży do RPA został zahamowany przez wprowadzenie ceł antydumpingowych na mięso brojlerów z niektórych krajów unijnych. USDA przewiduje, że może on zostać jednak zniwelowany poprzez wznowienie sprzedaży zagranicznej tuszek (głównie z Francji) do Arabii Saudyjskiej, czy też elementów na nowe rynki, takich jak Filipiny oraz Ukraina.

Na stabilnym poziomie może utrzymać się produkcja mięsa kurcząt w Niemczech, głównie z powodu zaostrzenia przepisów dotyczących dobrostanu zwierząt. Spadek produkcji może zostać odnotowany w przypadku Hiszpanii z powodu pogorszenia się marż producentów drobiu w tym kraju. USDA oczekuje, że na poziom produkcji mięsa drobiowego w 2016 r. nie będzie miało wpływu występowanie ognisk ptasiej grypy w niektórych krajach Unii Europejskiej, takich jak Niemcy czy też Francja – mówi Mariusz Dziwulski.

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl

Jeśli chodzi o import mięsa kurcząt brojlerów do Wspólnoty, we względu na rosnącą produkcję wewnętrzną, może utrzymać się na zbliżonym poziomie do roku poprzedniego i wynieść 710 tys. t. Zmienić się może natomiast struktura dostaw na rynek Unii. Według raportu USDA większego znaczenia nabrać mogą dostawy z Ukrainy, kompensując mniejszy import z Brazylii. Wg danych Eurostatu w pierwszych 11 miesiącach 2015 r. import mięsa i podrobów drobiowych z Ukrainy do UE-28 wyniósł 25,9 tys. t i był o 97% wyższy niż przed rokiem. Jednocześnie import z Brazylii obniżył się o blisko 9% do 86,3 tys. t. - wskazuje ekspert ds. analiz rynków rolnych, BGŻ BNP Paribas.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Powiązane tematy:

Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!