Muller nowym właścicielem Graala?

Niemiecka grupa Müller prowadzi rozmowy w sprawie przejęcia polskiej firmy Graal, polskiego przetwórcy ryb, którego właścicielem jest fundusz Abris.

Gdyby do transakcji doszło, Müller do swoich rybnych marek — takich jak Lisner, Nordfish i Polarica — dołączyłby portfolio Graala, na które składają się konserwy i inne produkty z łososi, makreli, śledzi, tuńczyków, szprotów, sardynek oraz roślinnych.

Głównym akcjonariuszem Graala od 2016 r. jest fundusz private equity Abris, który zdjął spółkę z warszawskiej giełdy przy wycenie na poziomie 255 mln zł. Znaczący pakiet akcji w spółce ma też Bogusław Kowalski, jej prezes.

Więcej o potencjalnym nowym właścicieli Graala w tekście Mleczny gigant z Niemiec przejmie Graala? Trwają rozmowy

Sprzedaż Graala naturalnym krokiem dla Abrisu?

Paweł Niziołek, współtwórca eRyby.pl mówi w rozmowie z serwisem portalspozywczy.pl, że sprzedaż Graala jest naturalną decyzją dla funduszu Abris.

- W mojej ocenie naturalne jest, że fundusz Abris po kilkuletnim zaangażowaniu kapitału planuje wyjście z inwestycji i realizację zysku. Musiało to nastąpić prędzej lub później. Taka jest przecież specyfika działania funduszy - dodaje.

- Graal kojarzy się przede wszystkim z osobą pana Bogusława Kowalskiego, który przez wiele lat pomimo różnych zawirowań, nieustępliwie przewodził grupie Graal i prowadził ją do miejsca, w którym jest obecnie. Na rynku konserw rybnych jest zdecydowanym liderem - wskazuje.

Kto dalej poprowadzi Graala?

W ocenie Niziołka dla wszystkich obserwatorów w dalszym ciągu pozostaje zagadką, czy przejęty zostanie wyłącznie pakiet akcji funduszu Abris czy udziały ogółu akcjonariuszy i w jaki sposób może zmienić się struktura zarządu, słowem: kto dalej poprowadzi grupę Graal?

- Przejęcie Graala przez grupę Theo Muller - właściciela marek Lisner i Nordfish może sprawić, że na rynku będzie dominował jeden gracz, mający w portfolio niemal każdy rodzaj rybnego asortymentu dostępnego na rynku. Czy skorzystają na tym konsumenci? W dzisiejszych, bardzo skomplikowanych czasach - ciężko jest to ocenić - dodaje ekspert.

Paweł Niziołek wskazuje, że cały rynek na pewno będzie śledził doniesienia dotyczące struktury transakcji.

- Będzie to kolejny kamień milowy, który zapisze się na kartach historii grupy Graal. Na tą chwilę pozostaje jednak więcej pytań niż odpowiedzi - podsumowuje.

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl