Przygotowanie surowca w zakładzie mięsnym. Jak usprawnić ten proces?

Przygotowanie surowca to kluczowy element procesu produkcji wysokojakościowych i pożądanych produktów formowanych. Nawet po uzyskaniu doskonałego farszu, idealnej temperatury oraz lepkości w procesie przygotowania zostaje etap przeniesienia produktu do formierki. 

W standardowym procesie produkcji do przeniesienia surowca używa się pojemników. Potrzebni są więc ludzie do ich ładowania, przenoszenia oraz dodatkowa przestrzeń magazynowa z chłodzeniem do zachowania odpowiedniej temperatury. Ponadto w pojemnikach nie jest  możliwe kontrolowanie temperatury, przez co surowiec traci lepkość. Jakie jest rozwiązanie tego problemu? Inżynierowie GEA oraz specjaliści ds. produktu  wymyśli innowacyjny, automatyczny i w pełni kontrolowany sposób przygotowania farszu Batch2Flow.

GEA Batch2Flow- automatyczny system przygotowania farszu. fot. GEA

Cały sekret tkwi w mieszaniu. Sposób w jaki produkt jest mieszany ma kluczowe znaczenie dla powodzenia procesu formowania. Złe przygotowanie prowadzi do spadku produktywności i jakości surowca. W tym momencie GEA Food Solutions przychodzi z pomocą.

Jakub Mielewczyk, Sales Manager GEA Food Solutions Poland wskazuje, że produkt musi być schłodzony do odpowiedniego poziomu krystalizacji przed formowaniem.

- Zbyt mała krystalizacja powoduje, że produkt jest zbyt miękki, aby można było go transportować wzdłuż linii i formować. W dodatku mięso będzie przenikać przez porowatą siatkę bębna powodując więcej czyszczenia oraz przestojów. Zbyt duża krystalizacja prowadzi natomiast do konieczności używania większego ciśnienia, co może uszkodzić strukturę mięsa i w efekcie wpływa na jego stabilność. Surowiec po prostu musi być idealny - mówi.

Ponadto wiele produktów zawiera fosforany i sole, które wiążą wodę. Celem jest więc użycie minimalnych ilości środków wiążących przy jednoczesnym zachowaniu wymaganego poziomu wody w produkcie.

- Przez wiele lat rozwoju technologii mieszania GEA doskonaliła ten proces i opatentowała sposób pomiaru poziomu krystalizacji mierząc opór łopat. Mieszałki GEA pomagają osiągnąć użytkownikowi optymalny poziom chłodzenia za każdym razem, pozbywając się zgadywania i pozwalając formierce MaxiFormer na pracowanie przez wiele godzin bez przerwy. Jeśli klienci mają trudności z uzyskaniem odpowiedniej struktury, technolodzy GEA będę z nimi pracować, aż klient osiągnie wymagany poziom - dodaje Jakub Mielewczyk.

Mieszałka GEA ProMix. fot. GEA

Batch2Flow- brakujące ogniwo między przygotowaniem surowca a formowaniem

Kiedy surowiec jest idealny należy dostarczyć go do formowania w równie doskonałym stanie za każdym razem z odpowiednią temperaturą i lepkością. Batch2Flow pozwala zachować te parametry. 

- Zasada działania polega na utrzymywaniu surowca w mieszałce oraz w pełni automatycznej jego kontroli i wyładowaniu. System sam “czyta” kiedy produkt dochłodzić oraz wyładowuje go delikatnie, kiedy jest potrzebny. Dzięki temu formierka działa bez przerwy, a surowiec ma stałą, idealną jakość. Klient otrzymuje absolutną powtarzalność. Nie potrzeba wózków ani chłodni, a siła robocza może zostać przesunięta na inne, bardziej dochodowe operacje - mówi Jakub Mielewczyk.

Wysokowydajny wilk GEA PowerGrind. fot. GEA

Sales Manager GEA Food Solutions Poland wskazuje, że do obsługi standardowej linii potrzeba aż 5 osób na procesy związane z rozładunkiem, wyładunkiem oraz transportem wózków. 

- W przypadku automatycznej linii GEA potrzebna jest jedna osoba do obsługi całej linii. Zaoszczędzisz tym samym pieniądze, stworzysz lepsze środowisko pracy, wyeliminujesz możliwość popełnienia błędu przez człowieka, uzyskasz lepszą identyfikowalność, poprawisz higienę zakładu oraz będziesz mieć pewność, że zawsze otrzymujesz produkt końcowy o niezmiennie wysokiej jakości - soczysty w środku i kruchy na zewnątrz. Pracuj mądrzej. Zamień ten proces - dodaje.

Na:

Brzmi prosto? I takie powinno być dla użytkownika. W celu bezproblemowego przebiegu procesu mieszałki zostały skonstruowane z niestandardowych bram wyładowczych, a także specjalnego oprogramowania maszyn i linii. Do produktów formowanych standardowa linia przygotowania surowca składa się z wilka GEA PowerGrind, mieszałek GEA ProMix oraz przenośników. Do produkcji produktów anatomicznych typu „home made” należy zastosować masownice GEA ScanMidi, gdzie również są one ładowane i rozładowywane automatycznie. GEA Batch2Flow łączy wszystkie elementy tworząc przyjazny, precyzyjny i wysokowydajny schemat pracy. Ponadto do całego systemu, kiedy chcemy dodać homogenizowany surowiec można linię połączyć również z kutrem GEA CutMaster.

GEA Batch2Flow- automatyczny system przygotowania farszu, układ z masownicami GEA. fot. GEA

Zwiększ swoje zyski, otrzymuj powtarzalny produkt oraz wprowadź higieniczne, bezpieczne i przyjazne środowisko pracy z GEA Food Solutions. 

 

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl