Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

Ptasia grypa nie powstrzymała eksportu polskiego drobiu

  • Autor: Credit Agricole
  • Data: 14-06-2017, 14:48
W I kw. 2017 r. wolumen polskiego eksportu mięsa drobiowego zwiększył się o 10 proc. r/r wobec wzrostu o 16,4 proc. w analogicznym okresie 2016 r. Głównym źródłem wzrostu polskiego eksportu mięsa drobiowego w I kw. były rynki pozaunijne, w szczególności Hong Kong, gdzie w I kw. odnotowano najsilniejszy przyrost sprzedaży.
Ptasia grypa nie powstrzymała eksportu polskiego drobiu
fot. shutterstock

Dane za I kwartał 2017 roku wskazują, że polskim producentom drobiu udało się kontynuować ekspansję na rynki trzecie mimo licznych zakazów eksportowych związanych z występowaniem ognisk ptasiej grypy w Polsce.

Cena skupu kurcząt wyniosła w kwietniu 3,29 zł/kg (wzrost o 0,3% r/r), a cena indyków wyniosła 5,10 zł/kg (spadek o 5,0% r/r). W tym samym czasie cena pasz dla brojlerów ukształtowała się na poziomie 1,39 zł/kg (wzrost o 2,2% r/r), a pasz dla indyków 1,44 zł/kg (wzrost o 3,2% r/r). W rezultacie w kwietniu relacja cen żywiec/pasza wyniosła na rynku kurcząt 2,36 wobec 2,41 przed rokiem, a na rynku indyków 3,55 wobec 3,86 przed rokiem, wskazując na spadek opłacalności produkcji kurcząt oraz indyków w ujęciu rocznym. W kwietniu średnie ceny mięsa brojlerów w Polsce wyrażone w euro były o 34,0% niższe od średniej unijnej wobec 34,1% w kwietniu ub. r., co wskazuje na utrzymującą się konkurencyjność cenową polskiego drobiu.

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl

W I kw. br. wolumen polskiego eksportu jaj zmniejszył się o 24,3% r/r wobec wzrostu o 36,2% w analogicznym okresie 2016 r. Najsilniejszy spadek polskiego eksportu odnotowano do Austrii, Belgii oraz Niemiec. Uważamy, że ma on przejściowy charakter i w znacznym stopniu wynika z nadpodaży na unijnym rynku związanej z ptasią grypą. Cena skupu jaj klasy M wyniosła w marcu br. 31,00 zł/100 sztuk (spadek o 3,2% r/r). W tym samym czasie cena pasz dla niosek wyniosła 1,09 zł/kg (wzrost o 1,6% r/r). W efekcie w marcu relacja cen 100 jaj/pasza ukształtowała się na poziomie 28,9 wobec 29,5 przed rokiem, wskazując na nieznaczne pogorszenie opłacalności produkcji jaj w ujęciu rocznym. W marcu br. średnie ceny jaj w Polsce wyrażone w euro były równe średniej unijnej, podczas gdy w marcu 2016 r. były o 10% droższe, wskazując na wyraźną poprawę konkurencyjności cenowej polskiego eksportu jaj.

Analitycy Credit Agricole przewidują, że stopniowe znoszenie ograniczeń eksportowych związanych z ptasią grypą będzie oddziaływać w kierunku zwiększenia eksportu drobiu oraz jaj, a w konsekwencji wzrostu ich cen. Przeciwny efekt będzie miało utrzymujące się wysokie tempo krajowej produkcji.

W konsekwencji, po uwzględnieniu zjawiska sezonowości prognozują, że ceny skupu kurcząt broilerów, indyków oraz jaj na koniec 2017 r. ukształtują się odpowiednio na poziomie ok. 3,10 zł/kg, 5,20 zł/kg oraz 32 zł/100 sztuk oraz ok. 3,30 zł/kg, 5,50 zł/kg oraz 34 zł/100 sztuk na koniec 2018 r. Głównym czynnikiem ryzyka dla prognozy jest tempo otwierania zamkniętych rynków eksportowych.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Powiązane tematy:

Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!