Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

Ptasia grypa w Polsce wpływa na poziom eksportu drobiu i ceny skupu

  • Autor: Bank BGŻ BNP Paribas
  • Data: 17-01-2017, 12:00
W Polsce potwierdzono łącznie 30 ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI), na terenie województw: lubuskiego, małopolskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego, opolskiego i dolnośląskiego. Po potwierdzeniu pierwszego ogniska Polska utraciła status kraju wolnego od tej choroby i została objęta ograniczeniami handlowymi - mówi Magdalena Kowalewska, ekspert rynków rolnych, BGŻ BNP Paribas.
Ptasia grypa w Polsce wpływa na poziom eksportu drobiu i ceny skupu
fot. shutterstock.com

Zakaz eksportu mięsa i produktów drobiowych został wprowadzony przez kraje pozaunijne m.in.: Chiny, Japonię, RPA, Tajwan, a także Wietnam. Natomiast regionalizację wprowadziły m.in.: Hongkong, Ukraina, Rosja, czy też Białoruś. Wydaje się, że przedsiębiorców eksportujących mięso drobiowe w największym stopniu mogą dotknąć utrudnienia w eksporcie na Ukrainę, ponieważ kraj ten jest naszym największym, pozaunijnym odbiorcą tego typu mięsa. W okresie pierwszych dziewięciu miesięcy 2016 r. na Ukrainę wyeksportowaliśmy blisko 40 tys. t nieprzetworzonego mięsa i podrobów drobiowych (CN 0207), czyli o 80% więcej w relacji rocznej.

- Warto jednak zaznaczyć, że ograniczenia eksportowe dotyczą wybranych produktów. Ponadto kraje, które stosują regionalizację ujmują ją w różny sposób, czasami ograniczając się do terytorium powiatu, a innym razem województwa. Dodatkowo większość krajów, które wprowadziły zakaz importu drobiu z Polski ma niewielki udział w strukturze eksportu z naszego kraju - mówi Magdalena Kowalewska.

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl

Jak dodaje, ptasia grypa występuje na znacznie większą skalę w wielu krajach UE,  jednak w poprzednich latach nie wpłynęło to istotnie na ich wyniki eksportowe. Należy mieć jednak świadomość, że sytuacja związana z rozprzestrzenianiem się tej choroby w naszym kraju jest bardzo dynamiczna i chociaż liczba potwierdzonych przypadków i ognisk, w porównaniu do innych krajów europejskich nie jest zaskakująco wysoka, to niepokojący wydaje się jej zasięg terytorialny. W ciągu niespełna dwóch miesięcy obecność tego wirusa została potwierdzona na terytorium 6 województw.

Z danych MRiRW wynika, że w pierwszych czterech tygodniach po potwierdzeniu pierwszego przypadku HPAI średnia cena skupu kurcząt brojlerów obniżyła się o 3% do poziomu 3,05 PLN/kg w pierwszym tygodniu grudnia. Następnie przeciętna cena wzrosła do 3,09 PLN/kg w pierwszym tygodniu stycznia, i była o 5% niższa w ujęciu rocznym.

- Nie należy zapominać, że poza ptasią grypą na kształtowanie się cen skupu w 2017 r. będzie miało wpływ wiele innych czynników. Na cenach nadal będzie ciążyć rosnąca produkcja w kraju i za granicą. W 2016 roku (bez grudnia) według danych GUS liczba wylęgów kurcząt brojlerów w Polsce zwiększyła się o około 8% (r/r) - potwierdza ekspertka Banku BGŻ BNP Paribas.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Powiązane tematy:

Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!