Ptasia grypa w Polsce wpływa na poziom eksportu drobiu i ceny skupu
- Autor: Bank BGŻ BNP Paribas
- Data: 17-01-2017, 12:00

Zakaz eksportu mięsa i produktów drobiowych został wprowadzony przez kraje pozaunijne m.in.: Chiny, Japonię, RPA, Tajwan, a także Wietnam. Natomiast regionalizację wprowadziły m.in.: Hongkong, Ukraina, Rosja, czy też Białoruś. Wydaje się, że przedsiębiorców eksportujących mięso drobiowe w największym stopniu mogą dotknąć utrudnienia w eksporcie na Ukrainę, ponieważ kraj ten jest naszym największym, pozaunijnym odbiorcą tego typu mięsa. W okresie pierwszych dziewięciu miesięcy 2016 r. na Ukrainę wyeksportowaliśmy blisko 40 tys. t nieprzetworzonego mięsa i podrobów drobiowych (CN 0207), czyli o 80% więcej w relacji rocznej.
- Warto jednak zaznaczyć, że ograniczenia eksportowe dotyczą wybranych produktów. Ponadto kraje, które stosują regionalizację ujmują ją w różny sposób, czasami ograniczając się do terytorium powiatu, a innym razem województwa. Dodatkowo większość krajów, które wprowadziły zakaz importu drobiu z Polski ma niewielki udział w strukturze eksportu z naszego kraju - mówi Magdalena Kowalewska.
Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl
Jak dodaje, ptasia grypa występuje na znacznie większą skalę w wielu krajach UE, jednak w poprzednich latach nie wpłynęło to istotnie na ich wyniki eksportowe. Należy mieć jednak świadomość, że sytuacja związana z rozprzestrzenianiem się tej choroby w naszym kraju jest bardzo dynamiczna i chociaż liczba potwierdzonych przypadków i ognisk, w porównaniu do innych krajów europejskich nie jest zaskakująco wysoka, to niepokojący wydaje się jej zasięg terytorialny. W ciągu niespełna dwóch miesięcy obecność tego wirusa została potwierdzona na terytorium 6 województw.
Z danych MRiRW wynika, że w pierwszych czterech tygodniach po potwierdzeniu pierwszego przypadku HPAI średnia cena skupu kurcząt brojlerów obniżyła się o 3% do poziomu 3,05 PLN/kg w pierwszym tygodniu grudnia. Następnie przeciętna cena wzrosła do 3,09 PLN/kg w pierwszym tygodniu stycznia, i była o 5% niższa w ujęciu rocznym.
- Nie należy zapominać, że poza ptasią grypą na kształtowanie się cen skupu w 2017 r. będzie miało wpływ wiele innych czynników. Na cenach nadal będzie ciążyć rosnąca produkcja w kraju i za granicą. W 2016 roku (bez grudnia) według danych GUS liczba wylęgów kurcząt brojlerów w Polsce zwiększyła się o około 8% (r/r) - potwierdza ekspertka Banku BGŻ BNP Paribas.
więcej informacji:
Powiązane tematy:
-
Przysmak Francuzów znika ze stołów. To efekt choroby, z którą walczą od lat
-
Rynek drobiu. Na Bliskim Wschodzie rośnie duży eksporter?
-
Pomoc KE dla Ukrainy zagrozi polskiemu drobiarstwu?
-
Rynek drobiu. Właściciel SuperDrobu zwiększa obecność w Arabii Saudyjskiej
-
Chiny: pierwszy na świecie przypadek zakażenia człowieka wirusem ptasiej grypy
-
Eksport żywności wywinduje ceny. Może zabraknąć zbóż i drobiu
-
mięso na wtorek
Przystąpienie do UE napędzi ukraińskie drobiarstwo? "Mogą powtórzyć scenariusz Polski"
-
USA zajmą miejsce Ukrainy na rynku drobiu? "Nowe szanse biznesowe"
-
Jak sytuacja na Ukrainie wpłynie na rynek drobiu w UE?
-
Ptasia grypa znów w USA. Chiny zareagowały
komentarze (0)