PZHiPBM: 9 sposobów na wyeliminowanie nielegalnego uboju zwierząt
Polski Związek Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego opracował dziewięć propozycji rozwiązań mających na celu wyeliminowanie zjawiska nielegalnego uboju zwierząt.

26 stycznia TVN w programie "Superwizjer" pokazał proceder skupowania krów z urazami przez handlarzy, którzy następnie sprzedają zwierzęta zakładom mięsnym. Ubój krowy chorej lub z urazami zgodnie z prawem jest możliwy, ale tylko za zgodą lekarza weterynarii i po uprzednim badaniu zwierzęcia. Reporterzy ustalili, że dochodziło do sytuacji, w której to sami pracownicy - a nie weterynarz - potwierdzali przydatność mięsa do spożycia. (czytaj więcej)
PZHiPBM postuluje wprowadzenie zasady "zero tolerancji", czyli sankcji karnych w postaci bezwarunkowych kar wiezienia dla przedsiębiorców odpowiedzialnych za nielegalny ubój zwierząt wraz z zakazem prowadzenia działalności gospodarczej w tym zakresie. Organizacja proponuje również wprowadzenie zakazu wykonywania zawodu dla lekarzy weterynarii, którzy dopuścili się złamania przepisów prawa, na 6 lat.
Związek postuluje także wprowadzenie pełnego, 24-godzinnego monitoringu w ubojniach od miejsca wyładunku zwierząt poprzez hale ubojowe aż do miejsca klasyfikacji półtusz.
- Dostęp do monitoringu ma prawo posiadać państwowe służby weterynaryjne oraz inne organy państwa zajmujące się bezpieczeństwem żywności a także organy ścigania. System nagrywania powinien znajdować się w miejscu niedostępnym dla osób postronnych, zaplombowany w odpowiedni sposób, posiadający podwójny system zasilania na wypadek braku dostawy prądu. Za zerwanie plomb bądź ingerencję w monitoring przedsiębiorca powinien ponosić surowe konsekwencje finansowe. Monitoring powinien obejmować również samochody służące do transportu, co umożliwiłoby sprawdzenie czy zwierzęta wchodziły do pojazdu samodzielnie - czytamy w propozycji.
PZHiPBM chce także zwiększyć kontrolę wszystkich pośredników w obrocie zwierząt w zakresie stanu technicznego pojazdów, wyposażenia oraz posiadanych uprawnień do przewozu zwierząt.
- Kontrole powinny być prowadzone przez służby Inspekcji Transportu Drogowego oraz Policji. W przypadku stwierdzenia rażącego naruszenia prawa należy wprowadzić zakaz wykonywania działalności w tym zakresie na okres 2 lat - postuluje związek.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.