Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

PZŁ: w 2018 r. odstrzelono ok. 168 tys. dzików, czyli 90 proc. rocznego planu

  • Autor: PAP
  • Data: 27-12-2018, 13:03
Od 1 kwietnia do końca listopada myśliwi odstrzelili ok. 168 tys. dzików, to 90,7 proc. planu łowieckiego na rok 2018/2019 - poinformował w czwartek Polski Związek Łowiecki. Dodano, że w ramach odstrzału sanitarnego związanego z ASF upolowano blisko 30 tys. dzików.
PZŁ: w 2018 r. odstrzelono ok. 168 tys. dzików, czyli 90 proc. rocznego planu
fot. Shutterstock

Rzeczniczka PZŁ Paulina Marzęcka zapewniła, że zwalczanie wirusa ASF u dzików było i jest traktowane przez myśliwych priorytetowo. "Myśliwi z Polskiego Związku Łowieckiego od początku występowania choroby w Polsce współpracują ze wszystkimi organami państwa w zakresie zwalczania wirusa ASF. Stosujemy się do wszystkich wytycznych Inspekcji Weterynaryjnej w kwestii bioasekuracji" - zaznaczyła.

Przedstawicielka Związku poinformowała, że od 1 kwietnia do końca listopada myśliwi pozyskali blisko 168 tys. dzików przy prawie 3 mln wyjść na łowiska (średnio 18 wyjść na jednego dzika). "Koszt społecznej pracy myśliwych wraz z dojazdami oraz amunicją szacuje się na kwotę blisko 583 mln zł. Oznacza to, że koszt pozyskania jednego dzika wynosi 3400 zł" - dodała.

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl

Rzeczniczka wyjaśniła, że plan łowiecki na rok 2018/2019 (obowiązuje on od 1 kwietnia do końca marca następnego roku) zakłada pozyskanie ponad 185 tys. dzików. "Na dzień 30 listopada pozyskanie dzika wynosi 90,7 proc. rocznego planu" - podkreśliła.

Marzęcka dodała, że w ramach walki z ASF myśliwi prowadzą także odstrzał sanitarny. W jego ramach myśliwi odstrzelili do końca listopada 29 484 dziki, w tym 15 406 szt. loch powyżej 30 kg (52,3 proc.).

PZŁ przekonuje, że w ramach walki z wirusem afrykańskiego pomoru świń od kilku miesięcy prowadzone są cykliczne szkolenia dla myśliwych odnośnie postępowania ograniczającego rozprzestrzenianie się ASF. Kampanię informacyjną prowadzą również Zarządy Okręgowe PZŁ m.in. nt.: jak przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się wirusa, bioasekuracji, pobierania oraz zabezpieczania próbek pochodzących od dzików, zasad postępowania z tuszami i patrochami dzików, zakazu ich dokarmiania, a także wdrażania procedur w momencie stwierdzenia choroby na nowym obszarze. Myśliwym dystrybułowane są ponadto zestawy bioasekuracyjne.

Rzeczniczka dodała, że PZŁ zakupił i przekazał kołom łowieckim 203 chłodnie do przechowywania dzików. "Na podstawie zebranego zapotrzebowania z kół łowieckich, zawnioskowaliśmy dwukrotnie do Ministerstwa Rolnictwa i Ministerstwa Środowiska o zakup kolejnych ponad 200 chłodni. Ułatwi to działania na rzecz postępującego odstrzału dzików" - zauważyła.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Powiązane tematy:

Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!