Partnerzy portalu
 • partner portalu
 • partner portalu

Rekordowy eksport polskiego mięsa do Chin

 • Autor: portalspozywczy.pl / WPHI w Pekinie
 • Data: 11-02-2013, 15:06
Zgodnie z danymi statystycznymi China Customs Statistics, w 2012 roku polski eksport mięsa do Chin wyniósł 31,13 mln USD (41,3 mln - dane GUS za 11 miesięcy) w tym: mrożone mięso wieprzowe oraz podroby - 26,7 mln USD (37,0 mln GUS), skrzydełka kurze 4,2 mln USD (4,3 mln - GUS). Jest to najwyższy poziom w historii eksportu polskiego mięsa do Chin - podaje Wydział Promocji Handlu i Inwestycji w Ambasadzie RP w Pekinie.
Rekordowy eksport polskiego mięsa do Chin

Miesięczna wartość eksportu mięsa do Chin z poziomu 415 tys. USD za pierwsze półrocze w ciągu 6 następnych miesięcy doszła do poziomu 8,8 mln USD w listopadzie i 8,4 mln USD w grudniu.

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl

WPHI ocenia, że jest to efekt m.in. starań rządu polskiego i polskiej dyplomacji, dzięki którym udało się doprowadzić do otwarcia rynku chińskiego na polskie mięso - w chwili obecnej dopuszczenie posiada 14 zakładów mięsnych z Polski. Dla porównania Wielka Brytania lub Holandia posiadają zaledwie po kilka dopuszczonych zakładów.

Polskie mięso trafia w większości do chińskich restauracji i hoteli najwyższej klasy, gdzie priorytetem jest jakość żywności. Opinie specjalistów branżowych wskazują, że zapotrzebowanie na żywność wzrośnie o 25 proc. do roku 2022, a import żywności do Chin będzie wzrastał 10 proc. rocznie. Oznacza to, że chiński rynek mięsa, z populacją powyżej miliarda trzystu milionów konsumentów, jest w dalszym ciągu nienasycony i każda tona polskiego mięsa znajdzie tutaj swoich odbiorców.

Polska jest 12 największym eksporterem mięsa (bez mięsa rybiego) do Chin, które w roku 2012 zaimportowały mięsa łącznie na kwotę 4 106,5 mln USD. Jedna trzecia mięsa pochodziło z USA a 26 proc. z UE. Wśród państw Unii Europejskiej, które łącznie wyeksportowały mięso na kwotę 1 087,8 mln USD, wkład Polski wynosił zaledwie 3 proc. i był dwunastokrotnie niższy niż duński eksport (Dania jest europejskim liderem sprzedaży mięsa do Chin - 364,3 mln USD) i dziewięciokrotnie niższy niż niemiecki (287,5 mln USD).

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • ola 2013-02-18 09:16:33

  W ubiegłym roku mieliśmy rekordy w exporcie do TURCJI tylko czekać jak nasz rząd wymyśli nowe udogodnienia dla przedsiębiorców tak jak z ubojem rytualnym ,CHiny też stracimy

  Odpowiedz
 • jas 2013-09-03 11:12:58

  to wychodzi po 3 miligramy polskiego miesa na chinczyka ha ha ha ha

  Odpowiedz

Powiązane tematy:

Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!