Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

Rekordowy eksport wołowiny z Australii

  • Autor: FAMMU/FAPA
  • Data: 15-01-2013, 14:13
W 2012 r. Australijczycy wyeksportowali łącznie 963,8 tys. ton mięsa wołowego, tj. o 2 proc. więcej niż w 2011 r. oraz o około 1 proc. więcej niż wynosił poprzedni rekord (957,5 tys. ton) w 2008 r. Jest to wynik godny uwagi, biorąc pod uwagę niesprzyjające warunki handlu w minionym roku, takie jak silny dolar australijski, słaby popyt konsumencki w Japonii oraz w Korei Południowej, a także rosnącą konkurencję na wielu rynkach zbytu, która wpływała na gorsze zyski z handlu, w szczególności chłodzonego mięsa - podaje FAMMU/FAPA na podst.: Meat Livestock Australia.

Pomimo 10 proc. spadku dostaw wołowiny do Japonii (308,5 tys. ton), kraj ten pozostał największym rynkiem zbytu dla Australijczyków. Na drugim miejscu wśród największych odbiorców były Stany Zjednoczone (224 tys. ton, wzrost o 33 proc.). Wzrost wysyłek do USA wynikał z redukcji podaży wołowiny do dalszego przetworzenia na rynku amerykańskim, wysokich cen oraz mniejszych zakupów wołowiny do przetwórstwa przez Rosjan. W 2012 r. Australijczycy wyeksportowali do Korei Południowej blisko 126 tys. ton wołowiny, tj. o 14 proc. mniej niż przed rokiem. Wzrost produkcji wołowiny oraz wieprzowiny na tym rynku, a także zwiększona konkurencja ze strony dostawców z USA oraz słabnąca gospodarka koreańska nie sprzyjały zwiększonym dostawom z Australii.

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl

W minionym roku zwiększył się za to eksport australijskiej wołowiny na Tajwan (o 4 proc. do 38,3 tys. ton), obniżył się natomiast do Rosji (o 37 proc. do około 35 tys. ton) oraz do Indonezji (o 32 proc. do 27,1 tys. ton). Redukcja wysyłek do Indonezji związana była z ograniczeniami w postaci pozwoleń, natomiast w handlu z Rosją Australijczycy musieli zmierzyć się z korzystniejszą ofertą handlową ze strony Brazylii. W 2012 r. zwiększyły się dostawy australijskiej wołowiny do Chin (aż o 324 proc. do blisko 33 tys. ton). Był to wynik silnego popytu oraz ograniczonej podaży mięsa na rynku chińskim. W dostawach wołowiny do krajów UE Australijczycy odnotowali 16 proc. wzrost do 14,1 tys. ton. Wysyłki do krajów Bliskiego Wschodu obniżyły się o 3 proc. do 31,3 tys. ton.

W 2012 r. eksport wołowiny z Australii poza tzw. wielką trójkę (Stany Zjednoczone, Japonię oraz Koreę Południową) wyniósł łącznie 305,3 tys. ton, co stanowiło 31,7 proc. całego handlu (30,8 proc. w 2011 r. oraz tylko 8,6 proc. w 2005 r.).

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

więcej informacji:

Powiązane tematy:

Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!