Resort rolnictwa wypowiada się ws. wytycznych dot. przenoszenia żywych ryb
- Autor: PAP
- Data: 21-12-2018, 15:17

W listopadzie fundacja Viva! skierowała do głównego lekarza weterynarii Pawła Niemczuka pismo, w którym zaapelowała o zmianę wytycznych pozwalających na pakowanie i przenoszenie żywych ryb bez wody w plastikowych torbach z ożebrowaniem. Fundacja wskazała w piśmie, że wyniki badań wykonanych w Zakładzie Ichtiobiologii i Gospodarki Rybackiej PAN w Gołyszu w 2010 r., na których podstawie powstały funkcjonujące obecnie wytyczne GIW w zakresie przenoszenia ryb przez klientów końcowych, "budzą poważne wątpliwości". Kopia listu została również skierowana do ministra rolnictwa i rozwoju wsi Jana Ardanowskiego z prośbą o "zainteresowanie się" tą sprawą.
Zdaniem autorów pisma warunki, w jakich przeprowadzano badania, nie odpowiadały realnym warunkom przetrzymywania karpi w sklepach ani sposobom ich transportowania. Wyszczególniono m.in. temperaturę i ilość wody oraz poziom nasycenia jej tlenem oraz nieuwzględnienie "najbardziej uciążliwego dla ryb aspektu transportu, jakim jest ruch torby podczas niesienia jej przez człowieka". Wskazano też na "umieszczanie tej torby w wózku sklepowym, przygniatanie innymi zakupami, umieszczanie na taśmie przy kasie oraz transportowanie w formie leżącej w samochodzie". W piśmie oceniono również, że poszczególne wyniki badań wskazują na "niedobór tlenu w organizmie ryb i zachodzące w nich procesy beztlenowe".
Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl
Jak podkreślono w treści listu, wytyczne lekarza weterynarii, w ramach których pozwala na transport żywych ryb bez wody, są sprzeczne z przepisami ustawy o ochronie zwierząt. Do pisma dołączono dwie opinie. Jedną prof. Andrzeja Elżanowskiego, według której w razie trzymania karpia bez wody, tlen ze skórnej wymiany gazowej jest praktycznie w całości zużywany przez skórę i nie trafia do organów wewnętrznych ryby. Drugą adwokat Katarzyny Topaczewskiej, która wskazuje na niezgodność z przepisami ustawy o ochronie zwierząt wytycznych pozwalających na pakowanie i przenoszenie żywych ryb bez wody w plastikowych torbach z ożebrowaniem.
Resort rolnictwa w odpowiedzi na pismo zauważył, że "główny lekarz weterynarii samodzielnie kieruje podległymi organami Inspekcji Weterynaryjnej i nie jest zobligowany do konsultowania z ministerstwem wewnętrznych instrukcji i wytycznych do nich kierowanych". Wskazano jednocześnie, że Główny Inspektorat Weterynarii "jako organ wykonawczy działa na podstawie obowiązujących przepisów prawa i zgodnie z prawem ponosi odpowiedzialność za podejmowane działania". "Wytyczne oraz instrukcje są dokumentami dotyczącymi organizacji pracy Inspekcji Weterynaryjnej i jako takie nie są aktami prawa powszechnie obowiązującego" - podkreślono w odpowiedzi na apel fundacji Viva!

Powiązane tematy:
-
Zielenica: 2022 rok zaskakuje nas wzmożonym popytem
-
Rosja w sporze z Japonią o ryby. Ten konflikt trwa już ponad pół wieku
-
Policja szuka amatora konserw rybnych. Ukradł ze sklepu całą paletę
-
Status państwowego instytutu badawczego dla Instytutu Rybactwa Śródlądowego
-
Lidl Polska rusza z testem nowych produktów we współpracy z Sushi Tokio
-
Dlaczego warto kupować ryby hodowlane?
-
Sprzedaż Graala była kwestią czasu? "Inwestor branżowy wydaje się naturalny"
-
Do dolnośląskich rzek trafią blisko 4 tony młodych pstrągów
-
Przejęcie przez Theo Muller krokiem milowym dla Graala?
-
Mleczny gigant z Niemiec przejmie Graala? Trwają rozmowy
- Firmy spożywcze i handlowe w I półroczu: przejęcia, inflacja, wojna
- Co będzie gdy mleczarniom zabraknie energii?
komentarze (0)