Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

Resort rolnictwa wypowiada się ws. wytycznych dot. przenoszenia żywych ryb

  • Autor: PAP
  • Data: 21-12-2018, 15:17
Główny lekarz weterynarii samodzielnie kieruje podległymi organami i nie jest zobligowany do konsultowania z ministerstwem wewnętrznych instrukcji do nich kierowanych – tak resort rolnictwa odniósł się do apelu fundacji Viva! ws. zmiany wytycznych dot. przenoszenia żywych ryb.
Resort rolnictwa wypowiada się ws. wytycznych dot. przenoszenia żywych ryb

W listopadzie fundacja Viva! skierowała do głównego lekarza weterynarii Pawła Niemczuka pismo, w którym zaapelowała o zmianę wytycznych pozwalających na pakowanie i przenoszenie żywych ryb bez wody w plastikowych torbach z ożebrowaniem. Fundacja wskazała w piśmie, że wyniki badań wykonanych w Zakładzie Ichtiobiologii i Gospodarki Rybackiej PAN w Gołyszu w 2010 r., na których podstawie powstały funkcjonujące obecnie wytyczne GIW w zakresie przenoszenia ryb przez klientów końcowych, "budzą poważne wątpliwości". Kopia listu została również skierowana do ministra rolnictwa i rozwoju wsi Jana Ardanowskiego z prośbą o "zainteresowanie się" tą sprawą.

Zdaniem autorów pisma warunki, w jakich przeprowadzano badania, nie odpowiadały realnym warunkom przetrzymywania karpi w sklepach ani sposobom ich transportowania. Wyszczególniono m.in. temperaturę i ilość wody oraz poziom nasycenia jej tlenem oraz nieuwzględnienie "najbardziej uciążliwego dla ryb aspektu transportu, jakim jest ruch torby podczas niesienia jej przez człowieka". Wskazano też na "umieszczanie tej torby w wózku sklepowym, przygniatanie innymi zakupami, umieszczanie na taśmie przy kasie oraz transportowanie w formie leżącej w samochodzie". W piśmie oceniono również, że poszczególne wyniki badań wskazują na "niedobór tlenu w organizmie ryb i zachodzące w nich procesy beztlenowe".

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl

Jak podkreślono w treści listu, wytyczne lekarza weterynarii, w ramach których pozwala na transport żywych ryb bez wody, są sprzeczne z przepisami ustawy o ochronie zwierząt. Do pisma dołączono dwie opinie. Jedną prof. Andrzeja Elżanowskiego, według której w razie trzymania karpia bez wody, tlen ze skórnej wymiany gazowej jest praktycznie w całości zużywany przez skórę i nie trafia do organów wewnętrznych ryby. Drugą adwokat Katarzyny Topaczewskiej, która wskazuje na niezgodność z przepisami ustawy o ochronie zwierząt wytycznych pozwalających na pakowanie i przenoszenie żywych ryb bez wody w plastikowych torbach z ożebrowaniem.

Resort rolnictwa w odpowiedzi na pismo zauważył, że "główny lekarz weterynarii samodzielnie kieruje podległymi organami Inspekcji Weterynaryjnej i nie jest zobligowany do konsultowania z ministerstwem wewnętrznych instrukcji i wytycznych do nich kierowanych". Wskazano jednocześnie, że Główny Inspektorat Weterynarii "jako organ wykonawczy działa na podstawie obowiązujących przepisów prawa i zgodnie z prawem ponosi odpowiedzialność za podejmowane działania". "Wytyczne oraz instrukcje są dokumentami dotyczącymi organizacji pracy Inspekcji Weterynaryjnej i jako takie nie są aktami prawa powszechnie obowiązującego" - podkreślono w odpowiedzi na apel fundacji Viva!

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Powiązane tematy:

Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!