Rosja chce zwiększyć eksport drobiu halal
- Autor: globalmeatnews.com
- Data: 04-12-2017, 18:50

Rosyjskie Centrum Halal przekonuje, że rosyjski drób jest ceniony w krajach arabskich ze względu na dobry stosunek ceny do jakości. Moskwa uważa ponadto, że bliskowschodni importerzy będą chcieli zdywersyfikować źródła dostaw i zastąpić mięso pochodzące z Brazylii produktami z Rosji.
Aidar Gazizov, dyrektor generalny Międzynarodowego Centrum Standaryzacji i Certyfikacji Halal ocenia, że eksport rosyjskiego drobiu halal wzrośnie w 2017 roku do 45 tys. ton w porównaniu z 15 tys. ton w 2014 roku. Rosja eksportuje rocznie 125 tys. ton drobiu, co oznacza, że mięso halal stanowi ok. 30 proc. eksportu.
Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl
Najwięksi rosyjscy producenci drobiu w systemie halal to GAP i Eurodon.
Eksportując mięso drobiowe do krajów arabskich, rosyjscy producenci muszą brać pod uwagę preferencje lokalnych konsumentów, którzy preferują tuszki o wadze do 1 kg. Co ciekawe, w Rosji jest niewielu producentów tego typu wyrobów, gdyż Rosjanie preferują brojlery o wadze powyżej 2 kg.
Zgodnie z ostatnią prognozą rosyjskiego Ministerstwa Rolnictwa, w 2020 roku Rosja wyeksportuje ok. 370 tys. ton drobiu o łącznej wartości 400 mln dolarów. Według prognoz Gazizova, 75-80 proc. tego eksportu ma stanowić mięso halal.
W ostatnim czasie Rosja uzyskała zezwolenia na wysyłki drobiu do Arabii Saudyjskiej i Iranu. Trwają negocjacje w sprawie otwarcia rynków Malezji i Indonezji.
Z oficjalnych danych Federalnej Służby Celnej Rosji wynika, że dla rosyjskiego drobiu kluczowym rynkiem eksportowym pozostają kraje Azji i Pacyfiku. W okresie od stycznia do października 2017 wyeksportowano w tym kierunku 43 tys. ton czyli ponad połowę całkowitego eksportu. Głównymi odbiorcami rosyjskiego drobiu w tym rejonie świata są Hongkong, Wietnam, Laos i Tajlandia.
Region Zatoki Perskiej i Afryki Północnej odpowiadał za 30-35 proc. całkowitego eksportu rosyjskiego drobiu. Rosyjskie Centrum Halal uważa, że rosyjski drób halal mógłby również znaleźć miejsce na rynku Unii Europejskiej z uwagi na szybko rosnącą społeczność muzułmańską.
więcej informacji:
Powiązane tematy:
-
Lokale McDonald's w Rosji ruszą pod nową marką
-
Turcja negocjuje kwestię otwarcia korytarza dla ukraińskiego zboża
-
Producent sałatek wciąż na liście sankcyjnej. "Nie jesteśmy powiązani z Rosją"
-
mięso na wtorek
Drób z Ukrainy wjedzie do UE bez cła? To może dobić polskich hodowców
-
Polska opuści organizację z siedzibą w Rosji? "Mogłaby omijać sankcje"
-
Słynna sieć opuszcza Rosję. Będzie ją to drogo kosztować
-
Media o współpracy Polski i Ukrainy: wzór dla innych państw
-
Wojna w Ukrainie. Die Welt: Niemcy stają się pośmiewiskiem polityki międzynarodowej
-
Rosja wstrzymuje dostawy żywności. Wykorzystuje to jako broń
-
Rosjanie niszczą magazyny żywności na Ukrainie. Celowo?
- Mleczarnia z Ciechanowa kupiła zakład w Ozorkowie
- Pomoc KE dla Ukrainy zagrozi polskiemu drobiarstwu?