Rosyjskie Centrum Halal przekonuje, że rosyjski drób jest ceniony w krajach arabskich ze względu na dobry stosunek ceny do jakości. Moskwa uważa ponadto, że bliskowschodni importerzy będą chcieli zdywersyfikować źródła dostaw i zastąpić mięso pochodzące z Brazylii produktami z Rosji.

Aidar Gazizov, dyrektor generalny Międzynarodowego Centrum Standaryzacji i Certyfikacji Halal ocenia, że eksport rosyjskiego drobiu halal wzrośnie w 2017 roku do 45 tys. ton w porównaniu z 15 tys. ton w 2014 roku. Rosja eksportuje rocznie 125 tys. ton drobiu, co oznacza, że mięso halal stanowi ok. 30 proc. eksportu.

Najwięksi rosyjscy producenci drobiu w systemie halal to GAP i Eurodon.

Eksportując mięso drobiowe do krajów arabskich, rosyjscy producenci muszą brać pod uwagę preferencje lokalnych konsumentów, którzy preferują tuszki o wadze do 1 kg. Co ciekawe, w Rosji jest niewielu producentów tego typu wyrobów, gdyż Rosjanie preferują brojlery o wadze powyżej 2 kg.

Zgodnie z ostatnią prognozą rosyjskiego Ministerstwa Rolnictwa, w 2020 roku Rosja wyeksportuje ok. 370 tys. ton drobiu o łącznej wartości 400 mln dolarów. Według prognoz Gazizova, 75-80 proc. tego eksportu ma stanowić mięso halal.

W ostatnim czasie Rosja uzyskała zezwolenia na wysyłki drobiu do Arabii Saudyjskiej i Iranu. Trwają negocjacje w sprawie otwarcia rynków Malezji i Indonezji.

Z oficjalnych danych Federalnej Służby Celnej Rosji wynika, że dla rosyjskiego drobiu kluczowym rynkiem eksportowym pozostają kraje Azji i Pacyfiku. W okresie od stycznia do października 2017 wyeksportowano w tym kierunku 43 tys. ton czyli ponad połowę całkowitego eksportu. Głównymi odbiorcami rosyjskiego drobiu w tym rejonie świata są Hongkong, Wietnam, Laos i Tajlandia.

Region Zatoki Perskiej i Afryki Północnej odpowiadał za 30-35 proc. całkowitego eksportu rosyjskiego drobiu. Rosyjskie Centrum Halal uważa, że rosyjski drób halal mógłby również znaleźć miejsce na rynku Unii Europejskiej z uwagi na szybko rosnącą społeczność muzułmańską.

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl