Rosja ograniczy embargo na wieprzowinę z UE?
- Autor: PAP
- Data: 11-10-2015, 09:27

Po rozmowie z rosyjskim ministrem rolnictwa Aleksandrem Tkaczowem minister Le Foll zaznaczył, że możliwe ograniczenie embarga przez Rosję nie będzie dotyczyło wszystkich krajów UE.
"Idziemy w stronę otwarcia embarga na podstawie regionalnej. Nie będzie to dotyczyło całej Europy" - powiedział AFP minister, który złożył w Moskwie wizytę. Nie powiedział, czy Francja byłaby wśród krajów, wobec których embargo zostanie zniesione ani jakie kraje miałyby być dalej nim objęte.
Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl
Rosja zakazała importu wieprzowiny z UE w styczniu 2014 r. w związku z wykryciem przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików na Litwie. Przypadki ASF u dzików wystąpiły potem także w Polsce, w pobliżu granicy z Białorusią. Komisja Europejska od początku twierdziła, że decyzja rosyjskich służb nadzoru weterynaryjnego jest nieproporcjonalna. W kwietniu ub.r. KE wniosła skargę w tej sprawie do Światowej Organizacji Handlu.
Z kolei w sierpniu zeszłego roku, w odpowiedzi na sankcje gospodarcze nałożone przez UE na Rosję w związku z konfliktem na Ukrainie, Moskwa wprowadziła embargo na import produktów rolno-spożywczych z UE. Embargo objęło także mięso wieprzowe świeże, schłodzone i mrożone.
"Jest normalne, że Rosję niepokoi pomór świń u bram Białorusi i Rosji" - powiedział minister Le Foll, który w komunikacie sprecyzował, że cele jego wizyty zostały uzgodnione z Komisją Europejską. Zdaniem Le Folla niewiele trzeba, by embargo zostało zniesione, byle rozmowy w tej sprawie z Moskwą były konstruktywne.
Już wcześniej francuskie ministerstwo rolnictwa informowało, że osiągnęło porozumienie z Rosją w sprawie wznowienia eksportu żywych świń, podrobów wieprzowych oraz tłuszczu wieprzowego z Francji. Te produkty nie zostały objęte szerokim rosyjskim embargiem wobec UE, ale podlegają zakazowi importu wprowadzonemu rok temu w związku z ASF.
W sierpniu Le Foll informował, że rosyjskie embargo zablokowało na unijnym rynku dodatkowe 100-150 tys. mięsa wieprzowego.

więcej informacji:
Powiązane tematy:
-
Wojna bez wpływu na Gobarto. Spółka sprzedała aktywa na Ukrainie
-
Ukraiński agroholding poprawia wyniki. "W czasie wojny musimy działać skuteczniej"
-
Branża wieprzowa czeka na sezon grillowy i lepszą pogodę
-
Nadal ubywa świń w Polsce. W 2,5 roku zniknęła połowa krajowej hodowli
-
Wiceminister rolnictwa: od 17 grudnia 2021 nie ma ognisk ASF w Polsce
-
KSG Agro tworzy zapasy surowców. Spółka produkuje pasze na dwie zmiany
-
Do kiedy można składać wnioski o dopłaty do przechowywania wieprzowiny?
-
KSG Agro wzmacnia bezpieczeństwo zakładów i podnosi płace w Ukrainie
-
Znaczne wzrosty cen skupu żywca wieprzowego
-
Komisja Europejska powinna dopłacić do eksportu wieprzowiny do Ukrainy?
- Pomoc KE dla Ukrainy zagrozi polskiemu drobiarstwu?
- Wpływ wojny na rynek żywnościowy przejawia się na kilku płaszczyznach
komentarze (0)