W marcu 2012 r. Rosjanie tymczasowo zawiesili przywóz żywej trzody chlewnej, bydła i owiec z UE w związku z licznymi przypadkami zakażenia zwierząt wirusem ze Schmallenbergu. Wobec Łotwy Rosja wprowadziła w listopadzie 2012 r. dodatkowe restrykcje ze względu na wykrycie ogniska klasycznego pomoru świń.

Zakaz importu dotyczył żywca trzody chlewnej, nasienia, mięsa i produktów wieprzowych, które nie zostały poddane obróbce cieplnej w temperaturze co najmniej 70º C. Zniesienie restrykcji nastąpiło na podstawie raportu potwierdzającego zwalczenie choroby na terytorium Łotwy. Jednak według rosyjskiego związku producentów trzody chlewnej, po prawie dwuletnim okresie obowiązywania zakazu rosyjski rynek wieprzowiny znacznie zmienił się.

Rosja nie oferuje już tak korzystnych cen i nie może importować tak dużej ilości łotewskich produktów wieprzowych jak przed wprowadzeniem zakazu. W 2011 r. Rosjanie sprowadzili z Łotwy 16,3 tys. ton żywca trzody chlewnej o wartości 28 mln USD, co stanowiło ok. 77 proc. łotewskiej produkcji.

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl