Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

Rosja zwiększy produkcję drobiu

  • Autor: FAMMU/FAPA na podst. USDA z dn. 12.02.16
  • Data: 05-03-2016, 20:06
Według prognoz służb zagranicznych USDA, w 2016 r. rosyjska produkcja mięsa kurcząt wzrośnie w skali roku o 4 proc. do 3,7 mln ton wobec 9 proc. wzrostu w 2015 r. Rosnące koszty produkcji oraz popyt konsumencki wrażliwy na wahania cen będą nadal wpływały na wysokość marży producenta - podaje FAMMU/FAPA.
Rosja zwiększy produkcję drobiu
Fot. Shutterstock

Na rynku rosyjskim postępuje dalszy proces konsolidacji produkcji, a dalszy rozwój sektora będzie polegał na poprawie konkurencyjności, wprowadzeniu innowacyjnych rozwiązań w zakresie genetyki i selekcji drobiu, nowych technologii i metod przetwórstwa drobiu. Mięso drobiu jest preferowane przez konsumentów rosyjskich dzięki konkurencyjnym cenom. Według USDA, spożycie mięsa kurcząt w Rosji w 2016 r. minimalnie wzrośnie – o 0,4 proc. do 3,76 mln ton, ze względu na spodziewane wyższe spożycie wieprzowiny.

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl

Wzrost produkcji przyczyni się do wystąpienia ryzyka nadpodaży mięsa kurcząt na rynku rosyjskim. Wśród lokalnych producentów rośnie konkurencja, która skutkuje spadkiem cen rynkowych. W 2016 r. drób pozostanie dla Rosjan nadal najtańszym źródłem białka zwierzęcego. Tegoroczny import mięsa kurcząt do Rosji obniży się prawdopodobnie o połowę do 130 tys. ton z uwagi na trwające nadal embargo na dostawy z UE, USA i innych krajów (do sierpnia 2016 r.) oraz osłabienie wartości rubla. Największym dostawcą pozostaną prawdopodobnie Białoruś i Brazylia. USDA prognozuje, że w 2016 r. wysyłki mięsa kurcząt z Rosji wzrosną do 70 tys. ton. Głównymi odbiorcami pozostaną kraje Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej, głównie Kazachstan, a także Kirgistan i Armenia. Rosyjscy eksporterzy uzyskali jednak dostęp do nowych rynków zbytu na Bliskim Wschodzie i wywóz w tym kierunku może w tym roku znacznie wzrosnąć.

więcej informacji:

Powiązane tematy:

Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!