Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

Rosną ceny kurcząt

  • Autor: Bank BGŻ
  • Data: 05-03-2013, 11:09
Od grudnia 2012 r. widzimy kolejny wzrost cen kurcząt na rynku, do poziomu ostatnio notowanego w połowie października 2012 roku. Jak podaje MRiRW przeciętna cena zakupu żywca w monitorowanych zakładach w przedostatnim tygodniu lutego (18-24.02) wynosiła 3,92 zł za kilogram - informuje Bank BGŻ.

Oznacza to, że od ostatniego tygodnia stycznia (21-27.01), kiedy po raz ostatni odnotowano obniżki, ceny w skupie wzrosły łącznie o 0,24 zł/kg, czyli o 6%. Obecny poziom cen jest również o 4,7% wyższy niż przed rokiem. Należy jednak podkreślić, że w analizowanym okresie (w ciągu ostatnich 6 lat) ceny żywca rosły zwykle średnio o 0,23 zł/kg, czyli obserwowany wzrost cen wpisuje się w tą tendencję.

Według danych Eurostatu uboje w grudniu 2012 r. wynosiły 105 tys. t, czyli o 17 tys. t mniej niż w październiku 2012 roku. Zmniejszona podaż krajowa może tłumaczyć notowany w ostatnich tygodniach wzrost cen żywca.

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl

Z kolei dane o wylęgach wskazują na to, że wkrótce produkcja żywca może znowu zacząć rosnąć. W okresie grudzień - styczeń wylęgi rosły średnio o 6-procent miesięcznie i w styczniu 2013 r. osiągnęły poziom 68,6 mln sztuk. Oznacza to 5-procentowy wzrost wylęgów w relacji rocznej. Przypuszczamy, że rosnące zainteresowanie mięsem drobiowym, zarówno na rynku krajowym jak i UE oraz czynniki podażowe będą wywierały presję na ceny. Spodziewamy się zatem nieznacznego wzrostu cen w następnych kilku tygodniach, a następnie, wraz ze zwiększeniem się podaży, mniejszej presji na wzrost cen.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

więcej informacji:

Powiązane tematy:

Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!