Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

Rośnie eksport drobiu z UE

  • Autor: FAMMU/FAPA
  • Data: 09-01-2014, 12:00
Według danych Komisji Europejskiej, w ciągu pierwszych dziesięciu miesięcy 2013 r. UE wyeksportowała do krajów trzecich ok. 1,14 mln ton żywca, mięsa, podrobów i przetworów drobiu, czyli o 2,5 proc. więcej niż przed rokiem - podaje FAMMU/FAPA.
Rośnie eksport drobiu z UE

Dodatnie saldo UE w handlu tymi produktami wzrosło wobec tego samego okresu 2012 r. o 17 proc. do 495,8 tys. ton. W strukturze towarowej wolumenu sprzedaży dominowały produkty z kurcząt (84 proc. całego eksportu drobiu), których wywóz wzrósł w ciągu roku o 2,4 proc.

Zanotowano również wzrost sprzedaży żywca drobiowego i produktów z gęsi (o 3,4 proc. i 10 proc.). Obniżył się natomiast wywóz mięsa indyczego i kaczego (o 3 proc. i 10 proc.). Największe ilości drobiu wysłały do krajów trzecich tradycyjnie Francja, Holandia, Niemcy, Polska, Belgia i Wielka Brytania. Udział Polski w eksporcie unijnym wyniósł 9 proc., a w ciągu roku wysyłki zwiększyły się prawie o jedną czwartą, najbardziej wśród czołowych unijnych eksporterów.

Największym odbiorcą unijnego drobiu w omawianym okresie br. była Arabia Saudyjska, dostawy w tym kierunku zwiększyły się w porównaniu do tego samego okresu 2012 r. o 8 proc. Wzrost eksportu na rynek saudyjski, po spadku w roku ubiegłym, jest wynikiem przejmowania udziałów przez innych francuskich producentów, po bankructwie firmy Doux dostawcy mrożonych, całych tuszek brojlerów do Arabii Saudyjskiej.

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl

W pierwszych dziesięciu miesiącach 2013 r. wzrosły również znacznie wysyłki unijnego drobiu do krajów afrykańskich: RPA (+15 proc.), Beninu (+7 proc.) i Ghany (+16 proc.), a także do Chin (+74 proc.). Wobec pozostałych ważniejszych odbiorców zanotowano spadki wywozu, w tym do Hongkongu (-7 proc.), Rosji (-18 proc.), na Ukrainę (-24 proc.) i do Zjednoczonych Emiratów Arabskich (-7 proc.).

Od stycznia do października 2013 r. import sektora drobiu z krajów trzecich do UE wyniósł 641 tys. ton i był o ok. 7 proc. niższy niż w tym samym okresie rok wcześniej. Pozycję największego dostawcy drobiu na rynek unijny utrzymała Brazylia (59 proc. całkowitego przywozu), przy spadku wolumenu zakupów o 12 proc. Przywóz z Tajlandii wzrósł natomiast o 9 proc., co jest efektem wznowienia przez UE importu surowego mięsa kurcząt z tego kraju od 1 lipca 2012 r.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Powiązane tematy:

Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!