Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

Rośnie produkcja jaj wylęgowych kurzych w Polsce

  • Autor: KIPDiP
  • Data: 17-05-2017, 15:50
Sektor reprodukcji w Polsce charakteryzuje się jednym z najwyższych poziomów produkcji jaj wylęgowych w Europie. W 2016 r. liczba jaj wylęgowych kurzych pochodzących z nadzorowanej produkcji ferm reprodukcyjnych wyniosła 1,5 mld sztuk - informuje Katarzyna Gawrońska, Główny Specjalista Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz.
Rośnie produkcja jaj wylęgowych kurzych w Polsce
fot. shutterstock

Podaż jaj na rynku z krajowych ferm zwiększyła się w skali roku o blisko 7%. Przeważająca część jaj wylęgowych kurzych pochodzących z produkcji na krajowych fermach reprodukcyjnych w 2016 r. była wykorzystywana do wylęgu piskląt w krajowych zakładach wylęgowych, a około 5,5% wyprodukowanych jaj została przeznaczona na eksport. W ubiegłym roku import jaj kurzych zapłodnionych, przeznaczonych do inkubacji stanowił 3,0% produkcji krajowej. 

W 2016 r. najwyższy potencjał produkcyjny wykazały fermy reprodukcyjne w czterech województwach: mazowieckim – 520 mln jaj, wielkopolskim – 251 mln jaj, zachodniopomorskim – 157 mln jaj i kujawsko – pomorskim – 131 mln jaj. Podaż jaj z tych województw stanowiła 70% łącznej produkcji jaj wylęgowych kurzych w Polsce. 

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl

Posługując się analizą ekspercką Komisji Europejskiej, należy przypomnieć, że Polska jest aktualnie trzecim największym producentem jaj wylęgowych w Unii Europejskiej, po Wielkiej Brytanii i Francji. Przewiduje się, że taką pozycję utrzyma także w 2017 r. Według danych KE ubiegłoroczna produkcja jaj wylęgowych łącznie we Wspólnocie wyniosła około 12 mld sztuk (-2%),   a w 2017 r. prognozuje się niewielki wzrost nieprzekraczający 2%. 

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Powiązane tematy:

Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!