Spółka Rolmex stoi na czele grupy kapitałowej, w skład której m.in. wchodzą Lubuskie Zakłady Drobiarskie Eldbrob w Świebodzinie oraz grupa Indykpol.

Jak wyjaśnił PAP Bogusław Motowidełko z zakładów Eldrob, w obu tych zakładach związek "Solidarność" wszczął spór zbiorowy z pracodawcą. Chodziło o podwyżki płac. Postulaty dotyczące wzrostu płac sformułowane zostały na jesieni ubiegłego roku, gdy firma osiągała wysokie zyski ze sprzedaży drobiu.

Jak poinformowali związkowcy, "w ramach rewanżu za spór zbiorowy" w maju tego roku zarząd Eldrobiu ogłosił plan zwolnień zbiorowych. Pracodawca zamierza zwolnić 204 osoby, tj. 60 proc. załogi tych zakładów. Kierownictwo Indykpolu - oddział w Lublinie zapowiedziało zmniejszenie załogi o 73 osoby, tj. o 30 proc.

Jak wyjaśnił w piątek PAP rzecznik Indykpolu Adam Biały, zarząd firmy (Indykpol, który jest większościowym właścicielem Eldrobiu) zdecydował się na ograniczenie produkcji i zwolnienia pracowników z powodu złej sytuacji branży. Kierownictwo zamierza zlikwidować działy zajmujące się produkcją drobiu na eksport. Sprzedaż drobiu na rynku europejskim stała się nieopłacalna, m.in. z powodu zbyt silnej złotówki.

Motowidełko zwrócił uwagę, że w tym samym czasie, gdy udowadnia się konieczność zmniejszenia załogi, zatrudnia się pracowników tymczasowych z firmy Serwis Plus. Według związkowców firmą tą kieruje były wiceprezes Eldrobiu oraz obecny prokurent Rolmexu.

Rzecznik zaznaczył, że Eldrob korzysta z pracowników zewnętrznych, gdyż to obniża koszty produkcji. Dodał, że w najbliższym czasie będzie renegocjowana umowa z firmą Serwis Plus. Zapewnił, że pracownicy tymczasowi nie pracują w działach, które będą likwidowane.

Protestujący związkowcy wystosowali petycję do prezesa Rolmeksu. Zwracają w niej m.in. uwagę na brak dialogu społecznego i apelują o wycofanie decyzji o zwolnieniach.

Motowidełko powiedział PAP, że NSZZ Solidarność nie podpisała porozumienia w sprawie zwolnień w Eldrobie. Wymówienia zostały jednak wręczone, a pracownicy objęci zwolnieniem grupowym zakończą pracę w październiku.

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl