Partnerzy portalu
 • partner portalu
 • partner portalu
 • partner portalu
 • partner portalu

Stowarzyszenie Otwarte Klatki przeciwko długodystansowemu transportowi zwierząt

 • Autor: portalspozywczy.pl
 • Data: 20-06-2017, 09:43
Ponad milion osób podpisało się pod petycją o zakończenie długodystansowego transportu żywych zwierząt. Akcję przeprowadzono w ramach kampanii #StopTheTrucks ogólnoeuropejskiej koalicji Eurogroup for Animals, współtworzonej przez Stowarzyszenie Otwarte Klatki.
Stowarzyszenie Otwarte Klatki przeciwko długodystansowemu transportowi zwierząt
fot. mat. pras.

Kampania #StopTheTrucks rozpoczęła się w 2016 r. Bezpośrednim impulsem do jej zainicjowania były wyniki ankiety Eurobarometru, które pokazały, że 94% obywateli Unii Europejskiej uważa, że dobrostan zwierząt hodowlanych jest istotny.

Jak informuje Stowarzyszenie Otwarte Klatki każdego roku miliony kur, cieląt, świń, owiec, kóz i koni jest transportowanych na terenie Unii Europejskiej i poza jej granicami.

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl

Zwierzęta często przemierzają tysiące kilometrów i spędzają w ciężarówkach kilka dni. Nim dotrą do celu, są skrajnie wykończone, odwodnione, mają liczne obrażenia. Niektóre z nich umierają już w trakcie transportu - czytamy w komunikacie organizacji.

Kampania #StopTheTrucks wzywa członków Komisji Europejskiej do ograniczenia, a w konsekwencji wyeliminowania długodystansowego transportu żywych zwierząt. W ocenie "Otwartych Klatek" obecne przepisy prawne regulujące ten transport są "pełne mankamentów", a inicjatywa daje jasny sygnał europosłom i europosłankom, że jedyną drogą do polepszenia dobrostanu transportowanych zwierząt jest ukrócenie długodystansowego przewozu.

- Kampania #StopTheTrucks pokazała dobitnie okrutne warunki, w jakich transportowane są krowy, świnie, kury, kurczaki, owce i inne zwierzęta hodowlane - mówi Alicja Czerwińska ze Stowarzyszenia Otwarte Klatki, koordynatorka kampanii. - Pod listami do ministrów rolnictwa poszczególnych państw członkowskich podpisało się łącznie ponad milion europejczyków i ich głos nie może być zignorowany. Tak jak my, chcą oni zakończenia skrajnego cierpienia milionów zwierząt. Liczymy na to, że Komisja Europejska podejmie konkretne kroki, by zaprzestać okrucieństwu związanemu z długodystansowym transportem żywych zwierząt - dodaje.

W marcu 2017 r. europosłowie wystosowali oficjalny apel do Parlamentu Europejskiego z prośbą o zbadanie nielegalnego, okrutnego i nieludzkiego transportu żywych zwierząt. Była to reakcja polityków na publikację śledztwa w ramach #StopTheTrucks, naświetlającego skrajne nadużycia prawa europejskiego i międzynarodowych umów regulujących transport (oraz ubój) zwierząt z Unii Europejskiej do Turcji, na Bliski Wschód i do Afryki Północnej.

- Materiał śledczy pokazał, że urzędnicy europejscy zupełnie nie kontrolują transportu, zarówno na terenie Unii Europejskiej, jak i poza jej granicami. Apel europosłów jest pierwszym krokiem, który powinien rozpocząć zmiany. W tym roku Eurogroup for Animals złoży podpisy zebrane podczas kampanii #StopTheTrucks Komisji Europejskiej. Będzie to kolejny krok ponaglający do podjęcia konkretnych działań, które zakończą długodystansowy transport żywych zwierząt w Unii Europejskiej - informuje Stowarzyszenie.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • facktrack 2017-06-20 19:49:34

  kto puszcza takie denne materialy \"prasowe\"? i to na portalu spozywczym?

  Odpowiedz
 • Romek 2017-06-22 18:24:40

  Raczej ważny bo gdyby ta ustawa przeszła mieli byśmy dość konkretne załamanie na rynku wołowiny i wieprzowiny

  Odpowiedz

Powiązane tematy:

Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!