Tomasz Brus, członek zarządu SuperDrob SA był gościem Forum Rynku Spożywczego i Handlu 2021.

Zobacz debatę "Mięso w sieci wyzwań" z jego udziałem:

Jak na Superdrob wpłynęła grypa ptaków?

Tomasz Brus, członek zarządu SuperDrob SA wskazał, że cykle cen żywca w ostatnim czasie zupełnie się poodwracały. 

- W kwietniu, kiedy nastąpiło największe uderzenie grypy ptaków, mieliśmy bardzo duże problemy w stadach rodzicielskich, co przyniosło zachwianie dostępności surowca w maju i czerwcu. Przewidywałem, że polskie drobiarstwo odbuduje się, ale nastąpiło to dużo szybciej. Podchodząc od strony matematycznej musiałoby minąć 9-10 miesięcy. Tymczasem dzisiaj mamy już trzeci miesiąc z rzędu, gdzie wracamy do rekordowych ilości wstawień piskląt. 113-119-116 mln to poziomy z 2019, który był rokiem normalnym - dodał.

Superdrob o konsekwencjach brexitu

Brus podkreślił, że ptasia grypa to coś, z czym  branża będzie musiała żyć. 

- Zamknięcia rynków to problem, ale to nie jest nic niespodziewanego. Natomiast brexit to problem skomplikowany. Jeżeli Wielka Brytania podejdzie do zasad handlu podobnie jak wcześniej do rozmów z UE to możemy mieć problemy logistyczne i bariery wejścia poprzez ograniczenia ilościowe. Byłem niedawno w UK i w dyskontach i dużych sieciach większość świeżego drobiu jest już oznakowana flagami brytyjskimi. Możemy mówić. że naszą przewagą jest dostarczanie dobrego drobiu chłodzonego, ale konkurujemy tu z mięsem lokalnym, które jest chronione. Może to wywołać zachwianie w naszym biznesie w długim terminie - dodaje.

Członek zarządu Superdrobu przyznał, że na razie handel z Wielką Brytanią odbywa się bez większych zakłóceń.

- W samym 2021 r. nic się nie wydarzyło. Sprzedajemy coraz więcej do UK, a wszystkie fale w związku z przesuwaniem wejścia nowych przepisów w życie powodują, że klienci brytyjscy towarują się ponad miarę. 2022 pokaże nam z czym będziemy się mierzyć. W długim okresie jestem optymistą, bo z wieloma rzeczami sobie poradziliśmy -dodał.

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl