SuperDrob: Zatrudnianie cudzoziemców wymaga dostosowania warunków pracy
Zatrudnianie cudzoziemców wymaga szerokiego przygotowania ze strony przedsiębiorstwa. Pracodawca powinien o tym wiedzieć i odpowiednio dostosować warunki pracy oraz przeprowadzić szkolenia z różnic kulturowych dla swoich pracowników - mówi serwisowi portalspozywczy.pl Łukasz Zając, PR manager SuperDrob.

Eksperci rynku pracy informują o brakach kadrowych w polskich firmach i o zatrudnianiu Ukraińców. Czy Państwo zauważają te zjawiska w swojej firmie? - Ten proces trwa tak naprawdę już od kilku lat i systematycznie narasta. Nasza firma zatrudnia około 3000 pracowników. Trudno byłoby nam pozyskać tylu Polaków. Współpracujemy z obywatelami Ukrainy i innych państw - mówi serwisowi portalspozywczy.pl Łukasz Zając, PR manager SuperDrob.
- Praca z cudzoziemcami wymaga szerokiego przygotowania. Należy liczyć się z tym, że tacy pracownicy muszą przejść znacznie dłuższy proces adaptacji zawodowej. Mają zbliżony, a jednak inny – język, trochę inną kulturę, kuchnię, często religię. Pracodawca powinien o tym wiedzieć i odpowiednio dostosować warunki pracy oraz przeprowadzić szkolenia z różnic kulturowych dla swojej kadry menadżerskiej - tłumaczy.
Dodaje, że przedsiębiorstwo zatrudniające cudzoziemców powinno szkolić swoich pracowników, tłumaczyć im potrzebę współpracy z cudzoziemcami, podkreślać, jak ważna jest ich otwartość w kontaktach z inną narodowością.
- Ważne są też elementy formalno-prawne: tj. umowy o pracę, zakresy czynności, szkolenie BHP i ppoż. w zrozumiałym języku. Wszystkie instrukcje bezpieczeństwa i podstawowe komunikaty muszą być stosowane w rodzimych językach - dodaje Łukasz Zając.
Randa Ombach, manager CSR SuperDrob tłumaczy, że jednym z rozwiązań firmy na lepszą integrację kulturową jest Międzynarodowy SuperFestiwal w Karczewie pod Warszawą. - Gromadzi on Polaków, Ukraińców, Nepalczyków, Mołdawian i Białorusinów. To coroczne wydarzenie sportowe i piknik. Nasi pracownicy mogą się wtedy lepiej poznać poprzez sportową rywalizację, pokazy kulturalne (np. tańce) i przede wszystkim – przez kuchnię. Degustacje potraw budują międzykulturowe mosty. To również przykład mądrego CSR, dostosowanego do potrzeb otoczenia – wyjaśnia.
Eksperci rynku pracy zauważają zjawisko odpływu części Ukraińców do innym krajów, np. do Niemiec. Czy Państwo spotkali się z tym zjawiskiem? - Nie spotkaliśmy się z tym problemem na szerszą skalę. Występowały takie przypadki, ale były marginalne. Ukraińcy chcą u nas pracować, są nastawieni na pracę i zarabianie pieniędzy - podkreśla Łukasz Zając.


Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.