Strefa Aktywności Tarczyński stała przy placu Niepodległości w Zakopanem oraz na Polanie Jakuszyckiej w Szklarskiej Porębie. Strefy odwiedziło blisko 15 000 osób, na które czekało wiele, różnorodnych i aktywnych atrakcji od interaktywnych zdjęć po plac zabaw dla dzieci.

Fani gotowania w każdy weekend mieli okazję zobaczyć pokazy gotowania na żywo, podczas których Szymon Czerwiński - finalista kulinarnego programu telewizyjnego oraz autor książki ”Sprytne gotowanie”, zdradzał przepisy na szybkie, pożywne śniadania i mięsne przekąski, które mogą nam towarzyszyć przez cały dzień.

W Strefie Aktywności Tarczyński stanął także food truck Metloavers, w którym można było spróbować
hot-dogów Tarczyński inspirowanych kuchnią USA. Ich smak to zasługa autorki przepisów - Natalii Jakubowskiej, znanej z bloga rajpodniebienia.pl.

Foodtruck serwował również nawiązującego do polskiej tradycji hot-doga Tarczyński Zakopane, który był przygotowywany z produktów sezonowych, pochodzących od lokalnych dostawców.

W Zakopanem swoją premierę miał też Tarczyński KIM-DOG, inspirowany kulturą wschodu hot-dog stworzony przez Szymona Czerwińskiego.

Podstawą wszystkich hot-dogów są parówki 100% z szynki Tarczyński Naturalnie bez dodatku konserwantów

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl