Transgeniczne kurczęta przeciw ptasiej grypie
Brytyjscy naukowcy z uniwersytetów w Cambridge i Edynburgu opracowali metodę zmiany genomu kurcząt tak, aby nie mogły one zarażać innych ptaków ani ludzi ptasią grypą. Zmiana genomu powoduje zakłócenia w namnażaniu się wirusa. Ptaki chorują na grypę, ale nie przekazują dalej choroby, co zapobiega epidemii.
Naukowcy wymyślili sposób, aby chronić społeczeństwo przed ptasią grypą. Zmodyfikowane genetycznie (transgeniczne) kurczęta nie będą zarażały innych ptaków, również tych, u których nie dokonano zmian w genomie. Naukowcy uważają także, że transgeniczne kurczęta zmniejszą również ryzyko wystąpienia choroby u ludzi.
Profesor Helen Sang z uniwersytetu w Edynburgu stwierdziła, że wyniki są „ekscytujące", gdyż znaleziono sposób takich genetycznych manipulacji u kurcząt, które są korzystne dla ich własnego dobrostanu, czego nie można uzyskać poprzez pracę hodowlaną.
- Wyniki wskazują na potencjał modyfikacji genetycznych w celu poprawy dobrostanu w produkcji drobiarskiej. Może to wpłynąć na poprawę gospodarczą oraz bezpieczeństwo żywności w wielu regionach świata, szczególnie tam, gdzie ptasia grypa jest poważnym problemem - dodała prof. Sang.
