Wykrycie wirusa ASF u świń zostało potwierdzone na podstawie badań wykonanych przez w krajowym laboratorium referencyjnym ds. ASF, czyli przez Państwowy Instytut Weterynaryjny w Puławach.

Sto czternaste ognisko ASF (dziesiąte w 2018 r.), stwierdzono w gospodarstwie położonym w gminie Jeziorzany, w powiecie lubartowskim, w województwie lubelskim, w którym utrzymywano siedem świń. Gospodarstwo położone jest około 250 m od granicy obszaru ochronnego.

Sto piętnaste ognisko ASF (jedenaste w 2018 r.) wykryto w gospodarstwie znajdującym się w gminie Jabłoń (powiat parczewskim) w województwie lubelskim. Utrzymywano w nim 290 świń.

Sto szesnaste ognisko ASF (dwunaste w 2018 r.) stwierdzono zaś w gospodarstwie położonym w gminie Hańsk (powiat włodawskim), w województwie lubelskim, w którym utrzymywano 10 świń.

Gospodarstwa w powiecie parczewskim i włodawskim, gdzie wykryto ASF, znajdują się na obszarze objętym ograniczeniami.

W ciągu ponad czterech lat (od 14 lutego 2014 r.) odnotowano także ponad 2,2 tys. przypadków afrykańskiego pomoru świń u dzików (jeden przypadek może oznaczać więcej, niż jedno zwierzę). Występowanie ASF u świń i dzików w kraju odnotowane zostało dotąd w województwach: podlaskim, lubelskim, mazowieckim i warmińsko-mazurskim. 

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl