Turcy wysłali kebab w kosmos

Internet obiegły zdjęcia tureckiego kebabu w przestrzeni kosmicznej. 

Jak informuje turecki serwis dailysabah.com, za nietypową "misją" stoi Yaşar Aydın, restaurator z Adany, który postanowił w ten sposób wypromować swój produkt. 

 

Jak turecki kebab zwiedził kosmos

Aydın pierwotnie planował wystrzelić swój kebab w kosmos podczas niedawnego festiwalu w mieście, ale niesprzyjające warunki pogodowe opóźniły start. Udało się dopiero 12 kwietnia z pomocą lokalnego przedsiębiorcy i studenta inżynierii kosmicznej Idrisa Albayraka.

Obaj panowie skrupulatnie zaplanowali wszystkie etapy startu w stratosferę. Dla kebabu zaprojektowano specjalne pudełko, które jest w stanie wytrzymać ekstremalne temperatury. Pudełko, wyposażone w kamery i urządzenie śledzące, zostało przymocowane do balonu wypełnionego helem. Oczywiście Aydın nie zapomniał o niezbędnych dodatkach do kebabu od cebuli po sałatę.

Na dzień startu wybrano 12 kwietnia, ponieważ był to również Międzynarodowy Dzień Załogowych Lotów Kosmicznych i rocznica słynnego lotu Jurija Gagarina. 

Lot tureckiego kebabu potrwał ok. trzech godzin. Balon ze spożywczym ładunkiem osiągnął pułap 38 km ponad Adaną. Gdy balon eksplodował, rozpoczął się jego powrót na Ziemię. Pudełko z kebabem wpadło do morza u wybrzeży Hatay, południowej prowincji Turcji, w miejscu oddalonym o około 121 kilometrów od miejsca startu.

Kebab w kosmos i z powrotem

Aydın wyłowił pudełko z zawartością w większości nienaruszoną, z wyjątkiem kilku kawałków najwyraźniej nadgryzionych przez ryby.

- Myślę, że kosmici odesłali go, ponieważ zawierał za dużo pieprzu. Następnym razem wyślę danie z mniejszą ilością pieprzu – żartował Aydın, przyrzekając, że będzie kontynuował wysiłki, aby wystrzelić osławione danie jeszcze dalej w kosmos. - Cieszę się, że mogę promować nasze miasto i naszą kuchnię. Uwielbiam być w czymś pierwszy – powiedział dziennikarzom obserwującym start i powrót.

Szwajcarski kebab też był w kosmosie

Turcy nie są jednak pierwszym narodem, który wysłał kebab w kosmos. Już w 2018 roku, na podobny pomysł rozreklamowania swojego głównego dania wpadła szwajcarska sieć restauracji, serwująca mięsne danie. Szwajcarzy wysłali kebab w kosmos

Cała podróż trwała zaledwie dwie godziny, a kebab osiągnął wysokość ok. 38 km.

- Kebab nie tylko poleciał na granicę stratosfery, ale też z niej wrócił, praktycznie nienaruszony. Właściciele przyznają, że nie spodziewali się jego powrotu w tak dobrym stanie. Nie wzięli pod uwagę, że na takiej wysokości jest zimno, a tym samym kebab zamarznie - napisano w artykule. 

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl