Działania Unii Europejskiej mogą mieć związek z gwałtownym wzrostem importu drobiu z Ukrainy, który nasilił się w ostatnich miesiącach. 

Ukraińcy znaleźli sposób na obejście unijnego prawa celnego i eksportują na rynek wewnętrzny UE najbardziej wartościowe elementu kurcząt z zerową stawka celną przewidzianą dla asortymentu najniższej wartości.

W 2018 roku drób wyeksportowany z Ukrainy miał wartość ponad pół miliarda dolarów – wynika z oficjalnych ukraińskich statystyk celnych. Wzrost eksportu drobiu wzrósł wartościowo aż 30 procent. Oznacza to, że mięso wywiezione z Ukrainy w 2018 roku było warte o 117 mln dolarów więcej niż w roku 2017. Przyrost wolumenu ukraińskiej sprzedaży eksportowej wyniósł 21 procent (wolumen eksportu mięsa drobiowego za 2018 rok dla Ukrainy to 329 tys. ton).

Największym zagranicznym rynkiem zbytu dla ukraińskiego drobiu była Holandia. Do tego kraju trafiły przesyłki o wartości 112 milionów dolarów. Drugim największym kontrahentem była Słowacja – 60 mln dolarów (w Holandii oraz na Słowacji ukraińskie firmy mają swoje zakłady). Trzecim w kolejności partnerem zagranicznym Ukrainy jest Arabia Saudyjska (wartość sprzedaży 58 mln dolarów). Największym ukraińskim przedsiębiorstwem dostarczającym drób do Unii Europejskiej jest Grupa MHP. Firma ta w czwartym kwartale 2018 roku zwiększyła swoją europejską sprzedaż o 62 procent w porównaniu do ostatniego kwartału 2017 roku.

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl