Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

Unia Europejska: w styczniu spadki cen wołowiny

  • Autor: FAMMU/FAPA na podst.: danych Komisji Europejskiej
  • Data: 08-02-2016, 16:31
W styczniu br. ceny wołowiny w krajach Unii Europejskiej utrzymywały się w słabym trendzie
spadkowym. Średnia cena reprezentatywna wołowiny dla całej Wspólnoty była w tym okresie nieznacznie niższa (o 0,1 proc.) niż w grudniu ub.r., przewyższając jednocześnie średnią cenę ze stycznia 2015 r. o 1,1 proc. - podaje FAMMU/FAPA.
Unia Europejska: w styczniu spadki cen wołowiny
Fot. Shutterstock

W styczniu 2016 r. średnia cena referencyjna wołowiny (młode bydło kl. A R3) w UE osiągnęła pułap 381,09 EUR za 100 kg. W Polsce cena młodego bydła kl. A R3 wynosiła średnio 317,57 EUR za 100 kg, tj. była o około 1 proc. niższa niż w grudniu ub.r.

Przewyższała ona (cena) jednak o 2,2 proc. średnią cenę młodego bydła notowaną w styczniu 2015 r. W styczniu br. zanotowano wzrosty (miesiąc/miesiąca) cen referencyjnych wołowiny tylko w sześciu krajach Wspólnoty. Największy skok cen odnotowano odpowiednio we Włoszech (+3,1 proc.), w Szwecji (+1,7 proc.), Hiszpanii (+1,3 proc.), Finlandii (+0,9 proc.) oraz na Słowacji i w Czechach (wzrost po 0,5 proc.). W omawianym okresie ceny reprezentatywne wołowiny obniżyły się najbardziej w Wielkiej Brytanii (-4,7 proc.), Holandii (+2,6 proc.), na Litwie (+1,3 proc.), w Irlandii (-1,0 proc.), Polsce (-1,0 proc.), Belgii (-0,9 proc.), Grecji (-0,7 proc.), Chorwacji (-0,4 proc.), Austrii (-0,3 proc.), Rumunii (- 0,3 proc.), Portugalii (-0,2 proc.) oraz w Danii (-0,1 proc.).

Warto wspomnieć, że niedawno organizacje rolnicze Copa i Cogeca spotkały się z przedstawicielami Komisji Europejskiej, by zwrócić uwagę na niskie dochody producentów wołowiny we Wspólnocie, a także ostrzec Komisję przed katastrofalnymi skutkami wznowienia negocjacji o wolnym handlu z południowoamerykańskim blokiem handlowym Mercosur dla unijnego sektora rolnego, a w szczególności dla sektora wołowiny. Jean Pierre Fleury, przewodniczący grupy roboczej „Wołowina i cielęcina” Copa-Cogeca podkreślał, że na unijnym rynku wołowiny i cielęciny występują poważne problemy, a sektor ten jest niezwykle wrażliwy.

Hodowla bydła stanowi jedyne źródło przychodów wyspecjalizowanych producentów wołowiny na obszarach, gdzie nie można prowadzić innego rodzaju działalności. Dochody rolników w UE stanowią średnio połowę średnich zarobków w innych gałęziach gospodarki. Potrzebne są narzędzia, które pozwolą na dokładne monitorowanie aktualnej sytuacji na rynku i obserwowanie nowych tendencji. Narzędzie te mogą przyjąć kształt obserwatorium rynku wołowiny i obejmować regularne spotkania. Potrzebna jest również strategia w zakresie eksportu, przede wszystkim ze względu na fakt, że niektórzy z unijnych głównych partnerów handlowych utrzymują bariery. 

Europejski Bank Inwestycyjny powinien zaangażować się w te działania. Zdaniem Fleury’ego
poczyniono zbyt słabe postępy względem pełnego otwarcia pozaunijnych rynków na mięso wołowe
z UE.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Powiązane tematy:

Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!