USA grożą wprowadzeniem ceł na żywność z Unii Europejskiej
- Autor: FAMMU/FAPA na podst.: Komisji Europejskiej
- Data: 24-04-2017, 14:57

W sezonie 2014/2015 realizacja całego kontyngentu na dostawy wysokiej jakości mięsa wołowego bez hormonów do Unii (w ramach rozporządzenia UE nr 481/2012) ukształtowała się na poziomie, 98,3% (47 399 ton), wobec 85,4% (41 167 ton) w sezonie 2013/2014.
W sezonie 2015/2016 realizacja kontyngentu na wołowinę wolną od hormonów dostarczaną do UE osiągnęła najwyższy notowany jak dotąd pułap 99,8% (48 082 tony). Od początku sezonu 2016/2017 (do 17 marca 2017 r.) dostarczono do Wspólnoty łącznie 34 452 tony wołowiny w ramach kontyngentu otwartego rozporządzeniem 481/2012, co stanowiło 71,5% całej ilości.
Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl
Przypomnijmy, że otwarcie omawianego kontyngentu wywalczyli Amerykanie w wyniku zakończenia sporu prowadzonego ze Wspólnotą o „mięso z hormonami”, i jako pierwsi mieli do niego pełny dostęp. Zgodę na korzystanie z tego kontyngentu na równych prawach uzyskało później pięć innych krajów, tj. Kanada, Australia, Urugwaj, Nowa Zelandia oraz Argentyna. Spowodowało to redukcję udziałów w wywozie amerykańskiej wołowiny do Wspólnoty w ramach tego kontyngentu. Amerykanie stracili wyraźnie cierpliwość z powodu dzielenia się kontyngentem z eksporterami z innych krajów, gdyż pod koniec 2016 r. zagrozili przywróceniem ceł na niektóre produkty z Unii Europejskiej, jeśli Bruksela nie zniesie ograniczeń w dostawach amerykańskiej wołowiny. Dawny konflikt, dotyczący wołowiny z hodowli, gdzie stosuje się hormony stymulujące wzrost bydła, może zatem powrócić.
Unijne władze tłumaczą z kolei utrzymywanie zakazu obawą o zdrowie swoich obywateli. Tymczasem Amerykanie postrzegają go jako nieuczciwą barierę, która prawie całkowicie uniemożliwia tamtejszym eksporterom wysyłki wołowiny na Stary Kontynent. Ewentualne wprowadzenie przez Stany Zjednoczone rotacyjnych ceł na niektóre unijne towary dotknie przede wszystkim eksporterów unijnej wołowiny oraz cielęciny do USA, ale także innych towarów spożywczych i przemysłowych. Zamknięty zostanie dostęp do amerykańskiego rynku dla dostawców wołowiny z tych krajów Wspólnoty (Irlandia, Holandia, Francja oraz Litwa), które w ostatnich dwóch latach uzyskały prawo wysyłek do Stanów Zjednoczonych.
więcej informacji:
Powiązane tematy:
-
UE przeciwstawiła się groźbie całkowitego zakłócenia dostaw gazu
-
KE proponuje, by państwa unijne do wiosny zredukowały zużycie gazu o 15 proc.
-
Holendrzy pracują w ciągu życia najdłużej w UE; Polacy poniżej średniej
-
EDA lobbuje w USA za europejskim mlekiem dla niemowląt
-
Mięso w sklepach drożeje na potęgę. Spadnie krajowe spożycie?
-
Będzie dodatkowa pomoc dla Ukrainy. UE przekazała już miliardy
-
Rząd przyjął projekt ustawy zwiększający ochronę konsumentów
-
KE: tylko wycofanie wojsk rosyjskich z Ukrainy zmieni myślenie UE o sankcjach
-
Państwa członkowskie UE zatwierdziły polski Krajowy Plan Odbudowy
-
Tysiące krów zmarło w Kansas z powodu upałów
- Lista firm z branży piekarniczo-cukierniczej
- Czy polski kurczak jest przygotowany do zimy? (analiza)
komentarze (0)