Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

USA grożą wprowadzeniem ceł na żywność z Unii Europejskiej

  • Autor: FAMMU/FAPA na podst.: Komisji Europejskiej
  • Data: 24-04-2017, 14:57
Konflikt UE z USA na tle kontyngentów na wołowinę wolną od hormonów wciąż trwa. Ewentualne wprowadzenie przez Stany Zjednoczone rotacyjnych ceł na niektóre unijne towary dotknie przede wszystkim eksporterów unijnej wołowiny oraz cielęciny do USA, ale także innych towarów spożywczych i przemysłowych - informuje FAMMU/FAPA.
USA grożą wprowadzeniem ceł na żywność z Unii Europejskiej
fot. pixabay

W sezonie 2014/2015 realizacja całego kontyngentu na dostawy wysokiej jakości mięsa wołowego bez hormonów do Unii (w ramach rozporządzenia UE nr 481/2012) ukształtowała się na poziomie, 98,3% (47 399 ton), wobec 85,4% (41 167 ton) w sezonie 2013/2014.

W sezonie 2015/2016 realizacja kontyngentu na wołowinę wolną od hormonów dostarczaną do UE osiągnęła najwyższy notowany jak dotąd pułap 99,8% (48 082 tony). Od początku sezonu 2016/2017 (do 17 marca 2017 r.) dostarczono do Wspólnoty łącznie 34 452 tony wołowiny w ramach kontyngentu otwartego rozporządzeniem 481/2012, co stanowiło 71,5% całej ilości.

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl

Przypomnijmy, że otwarcie omawianego kontyngentu wywalczyli Amerykanie w wyniku zakończenia sporu prowadzonego ze Wspólnotą o „mięso z hormonami”, i jako pierwsi mieli do niego pełny dostęp. Zgodę na korzystanie z tego kontyngentu na równych prawach uzyskało później pięć innych krajów, tj. Kanada, Australia, Urugwaj, Nowa Zelandia oraz Argentyna. Spowodowało to redukcję udziałów w wywozie amerykańskiej wołowiny do Wspólnoty w ramach tego kontyngentu. Amerykanie stracili wyraźnie cierpliwość z powodu dzielenia się kontyngentem z eksporterami z innych krajów, gdyż pod koniec 2016 r. zagrozili przywróceniem ceł na niektóre produkty z Unii Europejskiej, jeśli Bruksela nie zniesie ograniczeń w dostawach amerykańskiej wołowiny. Dawny konflikt, dotyczący wołowiny z hodowli, gdzie stosuje się hormony stymulujące wzrost bydła, może zatem powrócić.

Unijne władze tłumaczą z kolei utrzymywanie zakazu obawą o zdrowie swoich obywateli. Tymczasem Amerykanie postrzegają go jako nieuczciwą barierę, która prawie całkowicie uniemożliwia tamtejszym eksporterom wysyłki wołowiny na Stary Kontynent. Ewentualne wprowadzenie przez Stany Zjednoczone rotacyjnych ceł na niektóre unijne towary dotknie przede wszystkim eksporterów unijnej wołowiny oraz cielęciny do USA, ale także innych towarów spożywczych i przemysłowych. Zamknięty zostanie dostęp do amerykańskiego rynku dla dostawców wołowiny z tych krajów Wspólnoty (Irlandia, Holandia, Francja oraz Litwa), które w ostatnich dwóch latach uzyskały prawo wysyłek do Stanów Zjednoczonych.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Powiązane tematy:

Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!