Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

USA: Zaprzestanie stosowania antybiotyków u drobiu pod znakiem zapytania

  • Autor: KIPDiP
  • Data: 26-05-2017, 11:26
Eliminacja powszechnego stosowania antybiotyków w żywieniu drobiu i profilaktyce, jak to ma miejsce w Europie, napotyka w Stanach Zjednoczonych na opór niektórych przedstawicieli branży drobiarskiej. Po deklaracjach o pracach nad zaprzestaniem stosowania antybiotyków złożonych przez trzech potentatów, Tyson Foods, Perdue oraz Pilgrim's Pride, pojawiły się sceptyczne wypowiedzi przedstawicieli innej wielkiej korporacji Sanderson Farms.
USA: Zaprzestanie stosowania antybiotyków u drobiu pod znakiem zapytania
fot. shutterstock

Sanderson Farms twierdzi, że zaprzestanie profilaktycznego i żywieniowego stosowania antybiotyków w Europie doprowadziło do tego, że na europejskich fermach pojawiło się więcej salmonelli, bakterii E. Coli, a także mikroorganizmów Campylobacter oraz Listeria. W tym kontekście dyrektorzy Sanderson Farms wskazują, że jednym z największych osiągnięć ostatnich 25 lat w amerykańskim drobiarstwie jest praktyczna eliminacja salmonelli.

Swój sceptycyzm wobec porzucenia antybiotyków Sanderson Farms tłumaczy także tym, że zdaniem firmy, antybiotyki stosowane u drobiu są preparatami opartymi na innych substancjach czynnych niż u ludzi stąd firma nie jest przekonana do głównego argumentu wykorzystywanego przez naukowców apelujących o wycofanie antybiotyków z produkcji drobiarskiej w USA. Najważniejszym przeciwwskazaniem do stosowania antybiotyków w chowie drobiu jest bowiem przenikanie tych substancji do organizmów ludzi i tym samym obniżanie skuteczności leczenia ludzi, co ma związek z uodparnianiem się bakterii na antybiotyki.

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl

W Polsce, podobnie jak w całej Unii Europejskiej, od ponad dziesięciu lat nie można stosować antybiotyków jako dodatków paszowych do stymulowania wzrostu drobiu oraz w profilaktyce. Dla bezpieczeństwa konsumentów oraz dla zapewnienia przestrzegania przepisów substancje stosowane do karmienia drobiu są regularnie sprawdzane w ramach Planu Urzędowej Kontroli Pasz. Od czterech lat monitorowana jest także woda przeznaczona do pojenia drobiu. W USA nie ma prawnego zakazu stosowania antybiotyków jako dodatków żywieniowych i substancji profilaktycznych. Decyzję o zaprzestaniu stosowania antybiotyków na branży drobiarskiej próbują wymusić organizacje medyczne i stowarzyszenia konsumenckie.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Powiązane tematy:

Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!