Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

Węgrzy zwalczyli klasyczny pomór świń

  • Autor: FAMMU/FAPA
  • Data: 17-05-2013, 12:42
7 maja na posiedzeniu Stałego Komitetu UE ds. Łańcucha Żywnościowego i Zdrowia Zwierząt przegłosowano propozycję Komisji Europejskiej odnośnie zniesienia wszelkich restrykcji dotyczących klasycznego pomoru świń na Węgrzech - podaje FAMMU/FAPA.
Węgrzy zwalczyli klasyczny pomór świń

Ostatnie restrykcje sanitarne związane z tąchorobą dotyczyły populacji dzików w węgierskim komitacie Pest (odpowiednik polskiego województwa). Decyzja ta jest następstwem raportów z kontroli przeprowadzonych w 2012 r. i początku 2013 r., w których stwierdza się wyeliminowanie tej choroby na Węgrzech. W ciągu ostatnich 6 lat UE współfinansowała program zwalczania klasycznego pomoru świń w tym kraju na kwotę ponad 1,5 mln EUR. Klasyczny pomór świń to wysoce zakaźna choroba wirusowa występująca u świń i dzików, która może przenosić się przez handel żywymi zwierzętami, świeże mięso i niektóre produkty wieprzowe.

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl

W przypadku wystąpienia tej choroby, UE wprowadza działania dotyczące jej zwalczania oraz restrykcje handlowe zapobiegające dalszemu rozprzestrzenieniu się wirusa. Restrykcje występujące na Węgrzech były ostatnimi restrykcjami handlowymi z zakresu klasycznego pomoru świń w Europie Środkowej. W ubiegłym roku zniesiono ostatnie ograniczenia w Niemczech, co było jednoznaczne ze zwalczeniem tej choroby w Europie Zachodniej. Unijne restrykcje związane z klasycznym pomorem świń, dotyczące handlu żywcem, świeżym mięsem i produktami wieprzowymi występują jeszcze tylko w Bułgarii, Rumunii i na Łotwie.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Powiązane tematy:

Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!