Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

Wielka Brytania: Narasta protekcjonizm wobec importowanych jaj

  • Autor: KIPDiP
  • Data: 06-09-2018, 09:56
Na Wyspach Brytyjskich zaostrzają się negatywne nastroje wobec jaj i przetworów pochodzących z importu. Brytyjczycy coraz śmielej twierdzą, że jaja spoza ich kraju stwarzają powracające ryzyko zagrożenia bezpieczeństwa zdrowotnego konsumentów - informuje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz.
Wielka Brytania: Narasta protekcjonizm wobec importowanych jaj
fot. pixabay

Nieufność do jaj z importu narasta w kontekście kampanii promocyjnych jaj produkowanych według brytyjskiego programu British Lion Code of Practice, czyli jaj spod znaku „lwa”. Lokalni farmerzy od lat nakłaniali miejscowych konsumentów do spożywania jaj wyłącznie oznakowanych na skorupie kodem British Lion. Obecnie do akcji dołączyli przetwórcy, którzy twierdzą, że konsumenci domagają się, aby takich jaj używano do produkcji gotowej żywności. Powołują się na niezależne badania opinii społecznej zlecone przez firmy przetwórstwa, które wskazują na obawy konsumentów, co do jakości jaj pochodzących z innych krajów wykorzystywanych w produkcji towarów kupowanych przez Brytyjczyków. Ankietowani klienci tłumaczyli, że o zapewnienie wysokich standardów w produktach przetworzonych – stosowanie tylko jaj British Lion – powinien zadbać handel nowoczesny.

W ocenie KIPDiP presja wywierana na sieci handlowe może się dość szybko przełożyć na ich decyzje o ograniczeniu ryzyka wizerunkowego i spowodować pozycjonowanie pod nowy trend konsumencki. Nowoczesny format handlu może postrzegać to zjawisko jako okazję do wypracowania przewagi konkurencyjnej w oparciu o zaangażowanie społeczne.

Krajowa Izba PDiP uważa trwające już od dłuższego czasu na Wyspach negowanie produktów importowanych jako przejaw ukrytego protekcjonizmu opartego na rzekomo wyższych standardach brytyjskich produktów. Zjawisko to nasila się wraz z niepokojem branży z powodu Brexitu i może mieć poważne konsekwencje dla przyszłości eksportu jaj w skorupkach i przetworów jajecznych przez unijnych eksporterów, w tym z Polski. Szacuje się, że w 2017 roku  do Wielkiej Brytanii zaimportowano z innych krajów ogółem około 1,9 mld jaj, głównie do zakładów przetwórstwa i przemysłu spożywczego.

Co ciekawe, w trudnej sytuacji znajdują się obecnie brytyjscy producenci jaj z „1”. Nadpodaż jaj z wolnego wybiegu wywiera silną presję na spadek cen w hurcie, a nawet problemy z ich zbytem. Producenci obawiają się, że sytuację będą chcieli wykorzystać także kupcy handlu detalicznego w negocjacjach umów długoterminowych. Obecnie na rynku sytuacja staje się jeszcze bardziej dramatyczna z powodu rosnących cen surowców paszowych - zwłaszcza pszenicy - będących pochodną panującej w Europie suszy. Branża zaczyna naciskać na sprzedawców detalicznych, aby wszyscy zaczęli korygować wskaźnik cen w handlu detalicznym rosnącymi kosztami surowców paszowych. Bez tego producenci nie będą w stanie utrzymać rentowności produkcji.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Powiązane tematy:

Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!