Partnerzy portalu
 • partner portalu
 • partner portalu

Wspólny poselski apel o debatę ws. uboju rytualnego

 • Autor: PAP
 • Data: 08-03-2013, 15:11
W piątek przedstawiciele klubów PO, PiS, RP i SLD oraz prof. Andrzej Elżanowski zwrócili się z do marszałek Sejmu Ewy Kopacz z apelem o możliwość zorganizowania w Sejmie szerokiej debaty nt. uboju rytualnego. Według nich jest ona niezbędna w cywilizowanym kraju.

Przewodniczący parlamentarnego zespołu przyjaciół zwierząt poseł Paweł Suski (PO) powiedział na wspólnej piątkowej konferencji prasowej, że temat uboju rytualnego jest na tyle trudny i kontrowersyjny, że powinno się o nim debatować w Sejmie. Dodał, że organizacje broniące praw zwierząt pod przewodnictwem prof. Andrzeja Elżanowskiego wnioskowały do marszałek Sejmu o możliwość zorganizowania takiej debaty. "Chcemy te starania wesprzeć" - podkreślił.

Obecny na konferencji prof. Elżanowski z Muzeum i Instytutu Zoologii PAN poinformował, że jego prośba ws. zorganizowania debaty dot. uboju rytualnego spotkała się z odmową.

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl

"Prosimy marszałek, aby ta debata odbyła się także z udziałem mediów i wszystkich tych, którzy są za i przeciw ubojowi" - mówił Andrzej Halicki (PO).

Uczestniczący w konferencji prasowej Marek Suski z PiS zaznaczył, że "wyznacznikiem demokracji jest możliwość debatowania". Jak dodał, ubój rytualny nie jest sprawą polityczną, a rozmowa jest konieczna. "Aby Polska mogła iść w kierunku państwa humanitarnego musi tę sprawę załatwić w sposób należyty i ten proceder musi zostać przerwany" - ocenił poseł PiS.

"Jeśli chodzi o politykę to często człowiek - człowiekowi wilkiem, ale przynajmniej tutaj chodzi o to, żeby człowiek był dla zwierzęcia człowiekiem" - zaznaczył Suski.

"Zwierzęta nie mogą przemówić do nas w tej sprawie, ale pewnie gdyby mogły mówić, to powiedziałyby to samo, co my, jeśli chodzi o ubój, a mamy dość jednoznaczne stanowisko w tej kwestii. Wydaje się, że w XXI wieku cierpienie zwierząt, które zadajemy w ten sposób jest kompletnie nieracjonalne, ale warto wysłuchać także drugiej strony" - mówił Robert Biedroń (RP).

Przedstawiciel SLD prof. Tadeusz Iwiński zauważył, że ubój rytualny jest na tyle kontrowersyjnym tematem, że różne zdania na ten temat są nawet w tych partiach, których przedstawiciele zaapelowali w piątek do marszałek Sejmu o debatę w tej sprawie. "Niech będzie wysłuchana druga strona. Od tego jest Sejm, żeby argumenty się tutaj zderzyły, argumenty humanitarne z tymi merkantylno-finansowymi" - dodał.

Prof. Andrzej Elżanowski dodał, że jest zbudowany, iż większość partii popiera pomysł organizacji debaty. "Sprawa jest ponadpartyjna we wszystkich cywilizowanych krajach" - podkreślił.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • pracownik 2013-03-08 15:53:37

  kto da ludzioM chleba i prace jak pozamykają polskie zakłady czy poseł Elzanowski przeznaczy swój wikt poselski dla licznego grona bezrobotnych z miłości nie dla zwierzat aLe dla LUDZI

  Odpowiedz
 • Ludż 2013-03-08 16:12:07

  Pracowniku nie trać ducha - YOU CAN - po prostu kilku cwaniaków straci kasę - bidoków to nie dotknie

  Odpowiedz
 • pracowniok 2013-03-08 17:16:45

  ZAKŁADY Mięsne Biernacki zwalniają 600 osób to kogo to dotknie jak nie najbiedniejszych prof elżanowskiego specjaliste od wymarłych gatunków ptaków ,wegetaianina ,chyba ,że prof chce zeby ludzie umierali smiercia głodowa

  Odpowiedz
 • ZBIG 2013-03-08 20:43:00

  Te zakłady przeinwestowały - i najlepszym wytłumaczeniem własnych błędów są cykliści i Murzyni i wciskają ten kit i ty to powtarzasz

  Odpowiedz
 • sprawa polityczna 2013-03-08 20:50:55

  "ubój rytualny nie jest sprawą polityczną" ?? - ale jest to sprawa jak najbardziej polityczna! Prosze zauważyc, ze nasze mniejszosci muzułmanskie nie widzą problemu w ogluszaniu. To inne kraje, ze swieżo przybyłymi mniejszosciami mają problem (polecam artykul na portalu euroislam: "Francja: gorący temat mięsa halal"). Rozumiem, ze kraj poniesie pewne straty, ale czasem jest to lepsze, niz wprowadzanie szariatu kuchennymi drzwiami!

  Odpowiedz

więcej informacji:

Powiązane tematy:

Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!