W strukturze towarowej sprzedaży największy udział miały podroby i tłuszcze (45 proc.) i mrożona wieprzowina (41 proc.), których wyekspediowano odpowiednio o 6 proc. i 8 proc. mniej niż rok wcześniej. Z uwagi na obniżenie pogłowia trzody chlewnej w UE, wysyłki żywca były prawie o dwie trzecie niższe (-69 proc.), spadł również wywóz świeżego mięsa (-9 proc.). Wyższy był natomiast eksport kiełbas i przetworów (+3 proc.). Najwięcej produktów z sektora wieprzowiny sprzedały na rynki trzecie tradycyjnie Niemcy, Dania, Hiszpania, Polska, Holandia i Francja.

Większość głównych eksporterów unijnych zanotowała spadki wywozu, z wyjątkiem Polski i Wielkiej Brytanii.

W tym roku zmieniła się nieco struktura geograficzna unijnego eksportu - największym odbiorcą stały się Chiny, gdzie dostawy wzrosły w ciągu roku prawie o połowę do 172 tys. ton, stanowiąc niemal jedną czwartą całkowitego wywozu. Na drugie miejsce z pierwszego przesunęła się Rosja, gdzie sprzedaż obniżyła się o 18 proc. do 166 tys. ton. Niższe były również dostawy do Hongkongu (-34 proc.), Korei Płd. (-53 proc.), na Ukrainę (-9 proc.) i Białoruś (-36 proc.).

Wzrósł natomiast wywóz m.in. do Japonii (+8 proc.), na Filipiny (+20 proc.) i do Australii (+21 proc.). W ciągu pierwszych trzech miesięcy br. państwa UE zakupiły w krajach trzecich 8,9 tys. ton żywca, mięsa, podrobów i przetworów wieprzowych (w wadze produktu) - o 1 proc. mniej niż przed rokiem. W strukturze towarowej zakupów dominowały podroby i tłuszcze (57 proc.) oraz mięso mrożone (30 proc.). Największymi dostawcami wieprzowiny do UE były tradycyjnie Szwajcaria i Chile.

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl