Nowe ogniska wirusa pojawiły się w powiatach: chełmskim, parczewskim i radzyńskim. ASF wykryto m.in. w gospodarstwie w gm. Jabłoń, w którym hodowano 178 świń; w gospodarstwie w gm. Podedwórze, w którym było 50 świń, oraz w gospodarstwie w gm. Ulan Majorat z 43 świniami.

Ogniska ASF wykryto na obszarach zagrożenia bądź na obszarach już objętym ograniczeniami w związku z wcześniejszymi przypadkami afrykańskiego pomoru świń. W gospodarstwach wdrożono procedury związane z likwidacją choroby.

Nowe przypadki choroby u trzody chlewnej stwierdzono na podstawie wyników badań przeprowadzonych przez krajowe laboratorium referencyjne ds. ASF, czyli Państwowy Instytut Weterynaryjny w Puławach.

ASF u świń wykryto w Polsce łącznie w 153 ogniskach od czasu wystąpienia tej choroby w lutym 2014 r. W tym roku ujawniono 49 ognisk, w ubiegłym roku było 81 ognisk tej choroby u świń. Ponadto do 17 czerwca wykryto 2293 przypadki ASF u dzików. Choroba występuje w województwach: podlaskim, lubelskim, mazowieckim i warmińsko-mazurskim.

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl