Partnerzy portalu
 • partner portalu
 • partner portalu

Zakłady Mięsne Viola mogą wznowić produkcję

 • Autor: PAP
 • Data: 21-03-2013, 22:16
Program naprawczy Zakładów Mięsnych "Viola" został w czwartek zatwierdzony przez Inspekcję Weterynaryjną, co otwiera drogę do wznowienia produkcji. Zakładom z Lniana zarzucono wykorzystywanie do produkcji przeterminowanych wyrobów.

Pierwszy projekt programu naprawczego zarząd firmy przedstawił Inspekcji Weterynaryjnej tydzień temu, ale dokument był kilkakrotnie zwracany do poprawienia i uzupełnienia. Dopiero w czwartek wieczorem formalnie go zaakceptowano i wydano decyzję zezwalającą na wznowienie produkcji.

"W programie firma wyszczególniła wszystkie działania, które mają wyeliminować dotychczasowe nieprawidłowości, szczególnie związane z gospodarką towarem wycofywanym ze sklepów. Zarząd +Violi+ zobowiązał się do poprawienia komunikacji i kontaktów z inspekcją weterynaryjną, a także ma umożliwić inspektorom dostęp do monitoringu na terenie zakładu" - powiedział w czwartek PAP Zygmunt Gadomski, p.o. powiatowego inspektora weterynarii w Świeciu nad Wisłą (woj. kujawsko-pomorskie).

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl

Zarząd "Violi" poinformował na swojej stronie internetowej, że zlecił zewnętrznemu laboratorium kompleksowe badania wszystkich jego 60 produktów. Jak podkreślono w komunikacie, wyniki dotyczące 58 wyrobów potwierdziły brak jakichkolwiek zagrożeń, ale w dwóch przypadkach - metki babuni oraz metki cebulowej - mogło dojść do przekroczenia norm mikrobiologicznych.

"Natychmiast wycofaliśmy te wyroby z rynku. Prowadzimy także dalsze badania tych dwóch produktów, aby potwierdzić ewentualne skażenie i określić jego źródło. W ramach działań prewencyjnych m.in. skracamy także terminy ważności wyprodukowanych przez nas wyrobów zawierających surowe mięso" - zaznaczył zarząd "Violi".

Proceder, mający polegać na dodawaniu w zakładach "Viola" wycofanego ze sklepów, przeterminowanego mięsa do świeżych wyrobów, nagłośniono na początku marca w programie TVN "Uwaga!". Występujące w reportażu anonimowe osoby związane z zakładem utrzymywały, że była to od lat stała praktyka w przetwórni z Lniana.

Producent utrzymywał, że nie dopuścił się żadnych świadomych nadużyć podczas produkcji i obrotu żywnością. Jednak inspekcja weterynaryjna już po pierwszym dniu kontroli poinformowała, że zakład mógł praktykować przyjmowanie do magazynów zwrotów swojego towaru ze sklepów, czego jednoznacznie zabraniają przepisy. 7 marca nakazano wstrzymanie produkcji.

Decyzją Inspekcji Weterynaryjnej wycofano ze sklepów i hurtowni 44 rodzaje przetworów mięsnych. Lista powstała na podstawie dokumentacji odnalezionej podczas kontroli w "Violi", której zarząd sam zdecydował, do których wyrobów można dodawać towar wycofany ze sklepów.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • olo 2013-03-22 08:50:35

  Pytanie tylko kto jest az tak głupi i bedzie kupował te świństwa.Zycze szybkiego upadku.

  Odpowiedz
 • kibic 2013-03-22 09:18:06

  hahahaha Ale o co chodzi? Umarł ktoś po zjedzeniu Violi? Przecież nic takiego się nie stało. Polacy, nic się nie stało...;)

  Odpowiedz
 • oko 2013-03-22 10:06:50

  teraz to są najbardziej kontrolowane wędliny ....

  Odpowiedz
 • Franek 3 2013-03-22 10:11:03

  To jest wielki skandal, żeby weterynaria odpowiedzialna za ten proceder teraz dawała zezwolenie na jego kontynuację!!! Ten właściciel powinien siedzieć i do końca powinien mieć zakaz produkcji żywności, bo ten człowiek nie ma kwalifikacji moralnej do produkcji żywności. On powinien produkować trutkę na szczury, a nie żywność!!!!

  Odpowiedz
 • Ktoś 2013-03-22 10:54:37

  Porządki należy zrobić w Inspekcjach Weterynaryjnych, wówczas na zakładach produkcyjnych wszystko się uporządkuje..

  Odpowiedz

Powiązane tematy:

Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!