Zakłady mięsne wypowiadają umowy producentom trzody z terenów dotkniętych ASF
KRIR w piśmie skierowanym do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi przedstawia aktualną sytuację producentów trzody chlewnej z Podlasia. W liście czytamy, że - zakłady mięsne jednostronnie wypowiadają umowy kontraktacyjne i programowe z ceną negocjacyjną na dostawy tuczników od producentów trzody chlewnej z terenów objętych ograniczeniami związanymi z afrykańskim pomorem świń.
W pismach kierowanych do podlaskich producentów trzody zakłady przedstawiają, iż Decyzja Wykonawcza KE 2014/178 z 27 marca 2014 uniemożliwia im realizację zawartych umów do czasu zniesienia ograniczeń, czyli przynajmniej do grudnia 2017 r.
Wypowiadanie umów przez zakłady mięsne zmusza rolników do sprzedaży swoich zwierząt pośrednikom po cenach znacznie zaniżonych, które kształtują się na poziomie 3,50-3,90 zł/kg.
KRIR nie ukrywa, że sytuację mogłoby rozwiązać przedłużenie terminu obowiązywania decyzji KE 2014/178 w zakresie rekompensat.
Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl
Według rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) NR 324/2014 z dnia 28 marca 2014 r. producenci wieprzowiny z terenów dotkniętych restrykcjami w związku z ASF mogli ubiegać się o przyznanie pomocy finansowej, w odniesieniu do zwierząt poddanych ubojowi tylko od dnia 26 lutego 2014 r. do dnia 25 maja 2014 r.
więcej informacji:
Powiązane tematy:
-
Kowalczyk: należy więc odbudowywać pogłowie trzody chlewnej
-
Gembicka o wyzwaniach MRiRW: realizacja Polskiego Ładu, ASF, ceny nawozów
-
Priorytety dla Henryka Kowalczyka: walka z ASF i wysokimi cenami nawozów
-
ASF w Polsce - 3 nowe ogniska
-
Wykryto pierwsze ognisko ASF w świętokrzyskim
-
Wilki mogą być pomocne w ograniczaniu ASF
-
Giżyński: łagodzimy skutki, ale nie ma likwidacji przyczyn ASF
-
Świętokrzyskie: kolejny płot ma chronić przed ASF
-
Warmińsko-mazurskie: kolejne przypadki ASF u dzików
-
USA: pozytywne wyniki szczepionki na ASF
komentarze (2)
Zjawisko to wyraźnie potwierdza stosunki obojętności pomiędzy twórcą a przetwórcą. Szanujmy się , a natym lepiej wyjdziemy
OdpowiedzNigdy nie było lojalności i teraz tez o nią trudno ! Tylko teraz hodowca powinien wiedzieć ,ze bez łączenia swoich interesów z przetwórstwem nie ma szans na stabilizację ! Można wręcz trzeba mądrym być przed szkoda !!!!
Odpowiedz