Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

Zastępca GLW: ASF okazał się wyzwaniem dla całej Europy

  • Autor: farmer.pl
  • Data: 04-10-2018, 16:14
Czy wiele jest nadużyć ze strony lekarzy weterynarii na terenach zwalczania ASF? Dlaczego przy potwierdzaniu ogniska wirus ASF jest znajdowany tylko w narządach chorych zwierząt? Kiedy w końcu uda się rozdzielić dwie choroby ASF dzików i świń? Na te i inne pytania odpowiada serwisowi farmer.pl Krzysztof Jażdżewski Zastępca Głównego Lekarza Weterynarii.
Zastępca GLW: ASF okazał się wyzwaniem dla całej Europy
Krzysztof Jażdżewski Zastępca Głównego Lekarza Weterynarii fot. żelazna studio

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl

Farmer: W ostatnim czasie wiele osób, głośno komentuje sytuację, w której lekarz weterynarii podczas rozmowy telefonicznej proponował swojemu rozmówcy podmianę próbek krwi świni, pobieranych przy okazji zdejmowania strefy. Jakiego obszaru ta sytuacja dotyczyła i jakie decyzje zostały podjęte w stosunku do tego lekarza?

Krzysztof Jażdżewski Zastępca GLW: Sytuacja musiała dotyczyć zdjęcia z danego terenu obszaru zapowietrzonego lub zagrożonego. W praktyce po upływie odpowiedniego czasu, w którym to obowiązuje na tym terenie zakaz przemieszczania zwierząt wrażliwych w tym przypadku świń można przystąpić do uwalniania takiego terenu. Jest to obszar wyznaczony w promieniu min. 10 km, gdzie w promieniu min. 3 km tworzy się obszar zapowietrzony i w promieniu następnych 7 km obszar zagrożony. Czas zakazu przemieszczania zwierząt jest określony w rozporządzeniu. Standardowo jest to 40 dni na obszar zapowietrzony i 30 dni na obszar zagrożony, każdy z tych okresów można skrócić o 10 dni, jeśli nie pojawiają się nowe ogniska choroby. W chwili, gdy mija ten okres Inspekcja Weterynaryjna przystępuje do pobierania próbek od świń, znajdujących się w gospodarstwach na tym obszarze. Jest specjalny klucz pobierania próbek, zależny od liczby świń w gospodarstwie. Następnie próbki wysyłane są do analizy i jeśli wyniki są ujemne, to wtedy zdejmuje się obszar zapowietrzony i zagrożony. Wówczas zniesiony zostaje element całkowitego zakazu przemieszczania zwierząt z gospodarstwa. Niebieską strefę zdejmujemy na podstawie zasad ustalających konieczność upływu min. 3 miesięcy od ostatniego ogniska, z kolei strefa czerwona jest zdejmowana po upływie odpowiedniego czasu od potwierdzenia ostatniego przypadku u dzika na danym terenie.

Dalsza część artykułu jest dostępna dla subskrybentów Strefy Premium PortaluSpożywczego.pl lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Powiązane tematy:

Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!