6 sierpnia władze weterynaryjne RPA poinformowały o zniesieniu zakazu eksportu drobiu z Polski na tamtejszy rynek. Restrykcje zostały wprowadzone w związku z grypą ptaków, która wystąpiła w naszym kraju na przełomie 2016 i 2017 roku. Wyniki audytu przeprowadzonego w Polsce pod koniec lutego 2018 r. przez południowoafrykańskie służby weterynaryjne pozwoliły na ponowne otwarcie tego istotnego kierunku sprzedaży na mięso oraz produkty drobiowe z Polski. (czytaj więcej)

W ocenie Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz RPA to niezwykle ważny rynek dla państw unijnych.

- Przed pojawieniem się w Europie wirusa grypy ptaków, który był oficjalnym powodem zamknięcia rynku RPA dla przesyłek drobiowych z Europy, południowoafrykański kraj był największym importerem drobiu z UE. Jednak jak powszechnie wiadomo, za ograniczeniami importowymi stały przede wszystkim względy protekcjonistyczne, w tym chęć ochrony lokalnych producentów przed konkurencją z zewnątrz - ocenia Izba.

KIPDiP jest zdania, że obecna zmiana postawy południowoafrykańskich władz wiąże się z kłopotami z podażą drobiu.

- Otwieranie się na dostawy z zewnątrz jest jednak tylko jednym z podjętych w RPA działań, które ma uzdrowić sytuację. Wielu miejscowych ekonomistów apeluje o wprowadzenie zerowej stawki VAT na mięso drobiowe. Jeśli rząd RPA zgodzi się dopisać drób do listy produktów z zerowym VAT-em to popyt na europejskie mięso dość szybko może wrócić na poziomy sprzed grypy ptaków - przewiduje Izba.

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl


Największa konferencja poświęcona sektorowi spożywczemu i handlowemu w Polsce 7-8 listopada 2022 • Warszawa • Hotel Sheraton Grand Warsaw

Zarejestruj się!