W połowie lutego br. kraje UE poparły propozycję Komisji Europejskiej, by przeprowadzić testy przetworzonych produktów mięsnych, w tym badania DNA na obecność koniny w wyrobach oznakowanych, jako wołowe oraz sprawdzenie ewentualnej obecności farmaceutyku o nazwie fenylobutazon w koninie. Była to odpowiedź Unii na skandal związany z wprowadzeniem do obrotu koniny, jako mięsa wołowego w niektórych krajach UE.

Program został w 75 proc. sfinansowany przez Komisję Europejską. Lek weterynaryjny pod nazwą fenylobutazon jest powszechnie stosowany w hodowli koni sportowych. Unia uznała go za groźny dla zdrowia ludzi, zakazując stosowania w hodowli zwierząt, których mięso kierowane jest do konsumpcji przez ludzi. We wszystkich państwach członkowskich przeprowadzone zostało 7 259 testów, z czego 4144 na obecność końskiego DNA w wołowinie i 3115 na obecność fenylobutazonu w końskich tuszach.

Ślady fenylobutazonu wykazało 16 testów (udział na poziomie 0,51 proc.). Na 3115 przeprowadzonych testów pod kontem śladów fenylobutazonu, najwięcej pozytywnych wyników (14) stwierdzono w Wielkiej Brytanii. Nie jest to jednak zaskoczenie, biorąc pod uwagę, że Brytyjczycy przeprowadzają testy na mięsie każdego ubitego konia od lutego br.

Oznacza to tym samym, że testami na Wyspach zostało objętych więcej zwierząt niż w innych krajach Wspólnoty. Ponadto Komisja Europejska poinformowała, że wykonano dodatkowo 7951 testów na obecność koniny w mięsie wołowym. Przeprowadzili je producenci, przetwórcy i dystrybutorzy żywności. W 110 przypadkach (udział na poziomie 1,38 proc.) stwierdzono obecność DNA mięsa końskiego. W sprawie fenylobutazonu KE uspokaja, że nie stanowi on zagrożenia dla konsumentów (małe prawdopodobieństwo objawów toksycznych).

Na 19 kwietnia br. planowane jest spotkanie przedstawicieli państw członkowskich i Komisji Europejskiej w celu przedyskutowania, czy program kontroli obecności mięsa końskiego w wołowinie, który ma identyfikować oszustwa i odbudować zaufanie konsumentów, powinien zostać przedłużony. Komisja Europejska chce zaproponować, aby we wszystkich krajach UE obowiązywały takie same kary za fałszowanie mięsa.

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl