Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

7 państw członkowskich UE chce zwiększenia limitu PSA dla serów

  • Autor: FAMMU/FAPA
  • Data: 05-02-2016, 19:49
Siedem państw członkowskich UE (Irlandia, Francja, Włochy, Litwa, Holandia, Szwecja i Wielka Brytania) domaga się ponownego rozdzielenia między poszczególne kraje Wspólnoty niewykorzystanych kwot na dopłaty do prywatnego przechowywania serów (PSA) – informuje FAMMU/FAPA.
7 państw członkowskich UE chce zwiększenia limitu PSA dla serów
fot.PTWP

W dniu 16.10.2015 r. w Dzienniku Urzędowym UE ukazało się rozporządzenie delegowane Komisji (UE) nr 2015/1852 z dnia 15 października 2015 r., wprowadzające tymczasowy, nadzwyczajny system dopłat do prywatnego przechowywania niektórych serów oraz ustalające z góry stawkę dopłat. Rozporządzenie to przewiduje tymczasowy nadzwyczajny system dopłat do prywatnego przechowywania serów objętych kodem CN 0406, z wyjątkiem serów, które nie nadają się do dalszego przechowywania po okresie dojrzewania. Maksymalna ilość produktu przypadająca na państwo członkowskie oraz objęta tymczasowym systemem jest określona w załączniku rozporządzenia. Dla całej Unii Europejskiej jest to 100 tys. ton, z czego na Polskę przypada 7,859 tys. ton (wykorzystane w 0%).

Dotychczas z programu skorzystało jedynie 10 państw UE, spośród których 5 (Włochy, Wielka Brytania, Irlandia, Litwa i Szwecja) złożyło wnioski na 100% przyznanej kwoty. W skali całej Unii Europejskiej od początku funkcjonowania programu, do prywatnego przechowywania z dopłatami złożono wnioski jedynie na 31,8 tys. ton serów (wobec 100 tys. ton limitu). Tacy kluczowi producenci serów w UE, jak m.in., Polska, Estonia, Dania i Niemcy w ogóle nie wykorzystują programu, ze względu na korzystniejszą sytuację rynkową. Na mocy wyżej wymienionego rozporządzenia po dniu 15 stycznia niewykorzystane limity wniosków w ramach programu PSA dla serów mogą być ponownie rozdziel0one między państwa domagające się zwiększenia kwot. Komisja nie podjęła jednak jeszcze decyzji w tej sprawie.

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl

W ramach programu PSA dla serów okres przechowywania objętego umową rozpoczyna się w dniu następującym po dacie otrzymania przez właściwe organy informacji. Przechowywanie objęte umową kończy się w dniu poprzedzającym wydanie z magazynu, a dopłaty mogą być przyznane wyłącznie, jeśli okres przechowywania objętego umową wynosi od 60 do 210 dni.
Stawki Dopłat wynoszą:

— 15,57 EUR za tonę przechowywanych produktów w odniesieniu do stałych kosztów przechowywania,

— 0,40 EUR za tonę przechowywanych produktów i na dzień w odniesieniu do przechowywania objętego umową.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Powiązane tematy:

Partner serwisu
  • partner portalu
Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!