Beata Szydło w expose mówiła o rozwoju polskiej "Doliny Mlecznej"
- Autor: PAP
- Data: 18-11-2015, 13:48

Jako zasób, z którego można sfinansować inwestycje w gospodarkę, Szydło wskazała środki banków. Wyjaśniła, że chodzi np. o wykorzystanie stosowanego w Europie systemu na wzór instrumentów finansowych stosowanych przez Europejski Bank Centralny.
"Zastosowanie tej metody wymaga dobrej współpracy z bankiem narodowym, ale pozwoli na znaczne zmniejszenie luki kredytowej, która ogranicza dziś zarówno wejścia na rynek, jak i rozwój małych i średnich przedsiębiorstw" - oceniła.
Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl
Jej zdaniem wiąże się to ściśle z zasobem, który należy wykorzystać. Wskazała, że chodzi o kilkaset miliardów złotych oszczędności na kontach przedsiębiorstw, które mogą być inwestowane.
"System zachęt inwestycyjnych, amortyzacja inwestycji w ciągu roku, a nawet podwójna amortyzacja w razie inwestycji innowacyjnych, powinny sprzyjać ich uruchomieniu. Można powiedzieć, że kapitał bankowy i kapitał przedsiębiorstw zostanie obudzony" - zapowiedziała.
Jej zdaniem znaczne zasoby można znaleźć także poprzez umocnienie Banku Gospodarki Krajowej oraz poprzez zmianę formuły działania przedsiębiorstwa Polskie Inwestycje Rozwojowe. Zapowiedziała zmianę nazwy na Inwestycje Polskie. "Wzmocnienie obydwu inwestycji, a także mechanizm lewarowania kapitału powinny dać bardzo znaczące zwiększenie możliwości" - mówiła.
"Po piąte wreszcie duże, niewykorzystane możliwości mają wielkie przedsiębiorstwa państwowe. Można je wykorzystać poprzez stworzenie funduszu inwestycyjnego. Silnym impulsem proinwestycyjnym będzie także program budowy mieszkań dla przeciętnie i mniej niż przeciętnie zarabiających obywateli. Uruchomiony kapitał ma służyć rozwojowi polskiej przedsiębiorczości, ma być kierowany w stronę reindustrializacji Polski" - zapowiedziała.
"Doświadczenia kryzysu pokazują, jak ważny jest przemysł, odbudowa gospodarki morskiej i wsparcie tych dziedzin, branż naszej gospodarki, które mają największe szanse rozwojowe przynajmniej w skali naszego regionu. Chodzi o przemysł energetyczny, chemiczny, zbrojeniowy, a z drugiej strony świetnie rozwijający się w Polsce sektor usług IT oraz przemysły kreatywne m.in. związane z np. tworzeniem gier komputerowych" - dodała.
Mówiła ponadto o wzmocnieniu takich ośrodków polskiej przedsiębiorczości, jak np. dolina lotnicza, dolina mleczna oraz o budowaniu nowej np. doliny kolejowej. Zapowiedziała "zdecydowanie większą aktywizację polskiej gospodarki, aktywizację przedsiębiorców, budowanie realnych ambicji przechodzenia na wyższe poziomy rozwoju, o wspieranie innowacji".
"Podkreślę, że przy tym niemały strumień środków ma być skierowany na rozbudowę polskiego zaplecza badawczo-rozwojowego, m.in. związanego z rozwojem nano i biotechnologii" - zaznaczyła.

więcej informacji:
Powiązane tematy:
-
KZSM: Doraźne skupy mleka są zagrożeniem dla stabilności rynku
-
Antidotum na problemy energetyczne branży mleczarskiej
-
mleczna środa
Mleczarstwu grożą limity na pobór energii
-
Co będzie gdy mleczarniom zabraknie energii?
-
Przerwy w dostępie do energii to katastrofa dla mleczarstwa
-
Nowy wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej ZPPM
-
19. Międzynarodowe Forum Spółdzielczości Mleczarskiej już 7-8 września
-
Mlekpol: Zmiany pokoleniowe wpływają na rynek mleka w Polsce
-
Mimo wzrostu cen, brakuje mleka na rynku
-
Agnieszka Maliszewska w debacie o kryzysie żywnościowym w Paryżu
komentarze (0)