BGŻ BNP Paribas: Światowe ceny produktów mleczarskich o 15 proc. niższe od notowanych przed rokiem
- Autor: BGŻ BNP Paribas
- Data: 06-11-2018, 14:47

Największe, w relacji rocznej, spadki cen dotyczyły masła. Według danych USDA, w okresie 15-26.10.2018 jego ceny w Oceanii były o 27% a w portach Europy Zachodniej o 18% niższe od notowanych przed rokiem. Ceny serów Cheddar w Oceanii były o 16% a pełnego mleka w proszku o 10% niższe od ubiegłorocznych. Jedynie w przypadku odtłuszczonego mleka w proszku, poziom jego cen był 10% wyższy niż przed rokiem. W portach Europy Zachodniej ceny OMP były na tym samym poziomie, co w II połowie października 2017 r.
Spadki cen produktów mleczarskich na rynkach światowych związane są przede wszystkim z rosnącą podażą mleka w Nowej Zelandii. Według danych DCANZ w pierwszych czterech miesiącach (czerwiec-wrzesień) sezonu 2018/2019 produkcja mleka w Nowej Zelandii była o 5,8% większa niż w analogicznym okresie przed rokiem.
Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl
W Stanach Zjednoczonych w pierwszych III kw. 2018 r. produkcja mleka była o 1,1% (USDA) większa niż przed rokiem. Natomiast w Unii Europejskiej, według danych Eurostat, w pierwszych ośmiu miesiącach 2018 r. dostawy mleka były o 1,5% większe niż przed rokiem. Warto jednak zauważyć, że w sierpniu br. ilość dostatecznego przez producentów mleka była o 0,1% mniejsza niż w sierpniu 2017 r. W sierpniu br. najgłębszy, w relacji rocznej, spadek dostaw odnotowano w przypadku Włoch (o 40 tys. t) i Holandii (o 35 tys. t).
Przypominajmy, że wg ostatnich prognoz KE, ze względu na suszę, który wpłynęła na plony pasz objętościowych, w całym 2018 r. dostawy mleka w UE mają być o 0,8% większe niż w 2017 r., co oznacza, że w ostatnich czterech miesiącach br. dostawy mleka w relacji rocznej we Wspólnocie powinny być o 0,6% mniejsze niż w analogicznym okresie 2017 r.
więcej informacji:
Powiązane tematy:
-
Największe wyzwania dla mleczarstwa w 2021 roku
-
Zmienność kursu walut może wpłynąć na ceny produktów mlecznych na początku 2021 roku
-
mleczna środa
Mleczna środa: Ceny mleka przerzutowego osiągnęły dobry poziom
-
mleczna środa
Mleczna środa: Scenariusz dla rynku mleka miał być zupełnie inny (wideo)
-
BNP Paribas: w polskie rolnictwo uderza nie tylko koronawirus. Susza nie mniej groźna
-
BNP Paribas: Święta Bożego Narodzenia będą w tym roku droższe
-
ASF zbliża się do polskiego zagłębia produkcji trzody chlewnej
-
Światowy Dzień Makaronu: W Polsce każdy z nas zjada go średnio 5 kg rocznie
-
Bartosz Urbaniak, BNP Paribas zaprasza na debatę "Future Foods" podczas FRSiH 2019
-
Majówka ostatnią okazją na zakup taniego mięsa?
komentarze (0)