Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

BGŻ BNP Paribas: Światowe ceny produktów mleczarskich o 15 proc. niższe od notowanych przed rokiem

  • Autor: BGŻ BNP Paribas
  • Data: 06-11-2018, 14:47
W październiku 2018 r. wartość publikowanego przez FAO indeksu cen produktów mleczarskich obniżyła się wobec września bieżącego roku o 4,8% do 181,8 punktów. Październik był już piątym kolejnym miesiącem, w którym wartość indeksu uległa obniżeniu. W porównaniu z październikiem 2017 r. jego poziom był o 15,3% niższy - informują analitycy BGŻ BNP Paribas.
BGŻ BNP Paribas: Światowe ceny produktów mleczarskich o 15 proc. niższe od notowanych przed rokiem
fot. Fotolia

Największe, w relacji rocznej, spadki cen dotyczyły masła. Według danych USDA, w okresie 15-26.10.2018 jego ceny w Oceanii były o 27% a w portach Europy Zachodniej o 18% niższe od notowanych przed rokiem. Ceny serów Cheddar w Oceanii były o 16% a pełnego mleka w proszku o 10% niższe od ubiegłorocznych. Jedynie w przypadku odtłuszczonego mleka w proszku, poziom jego cen był 10% wyższy niż przed rokiem. W portach Europy Zachodniej ceny OMP były na tym samym poziomie, co w II połowie października 2017 r.

Spadki cen produktów mleczarskich na rynkach światowych związane są przede wszystkim z rosnącą podażą mleka w Nowej Zelandii. Według danych DCANZ w pierwszych czterech miesiącach (czerwiec-wrzesień) sezonu 2018/2019 produkcja mleka w Nowej Zelandii była o 5,8% większa niż w analogicznym okresie przed rokiem.

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl

W Stanach Zjednoczonych w pierwszych III kw. 2018 r. produkcja mleka była o 1,1% (USDA) większa niż przed rokiem. Natomiast w Unii Europejskiej, według danych Eurostat, w pierwszych ośmiu miesiącach 2018 r. dostawy mleka były o 1,5% większe niż przed rokiem. Warto jednak zauważyć, że w sierpniu br. ilość dostatecznego przez producentów mleka była o 0,1% mniejsza niż w sierpniu 2017 r. W sierpniu br. najgłębszy, w relacji rocznej, spadek dostaw odnotowano w przypadku Włoch (o 40 tys. t) i Holandii (o 35 tys. t).

Przypominajmy, że wg ostatnich prognoz KE, ze względu na suszę, który wpłynęła na plony pasz objętościowych, w całym 2018 r. dostawy mleka w UE mają być o 0,8% większe niż w 2017 r., co oznacza, że w ostatnich czterech miesiącach br. dostawy mleka w relacji rocznej we Wspólnocie powinny być o 0,6% mniejsze niż w analogicznym okresie 2017 r.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Powiązane tematy:

Partnerzy serwisu
  • partner portalu
  • partner portalu
Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!